Chystáte pompézní oslavu? Kupte si meteoritický roj!
Japonský startup Astro Live Experience (ALE) se rozhodl pro podnikání v pozoruhodném oboru. V brzké době zahájí prodej umělých rojů meteorů na noční obloze. ALE k tomu chtějí využívat malé satelity, které budou vypouštět speciální kuličky, aby následně shořely v atmosféře.
Satelity budou mít na palubě stovky takových kuliček. Budou v nich obsažené různé chemické prvky, které obarví záři příslušného meteoru. Lithium do růžova, měď do zelena, a tak dále.
Společnost ALE staví dva satelity, přičemž první z nich by měl odstartovat z Japonska již letos v prosinci. Každý ze satelitů váží 68 kg, stojí 3 miliony dolarů (62 milionů Kč) a ponese do vesmíru 300 až 400 kuliček pro meteory. Satelity budou mít palivo pro nejméně 27 měsíců na oběžné dráze.
TIP: Hádanka rozluštěna: Proč meteoroidy před dopadem na Zemi explodují?
Satelity ALE by měly obíhat Zemi ve výšce 350 kilometrů, tedy pod drahou Mezinárodní vesmírné stanice a mohou vypustit až 20 kuliček najednou. Umělé meteory, které tyto kuličky vytvoří, budou zářit pár sekund.
IFL Science, BuzzFeed
VědaEskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)
VesmírExploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU), CC BY 4.0)
RevueKřik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah Popowski, CC0)