Nebeská show: Japonská společnost chystá prodej umělých rojů meteorů

30.03.2018 - Stanislav Mihulka

Chystáte pompézní oslavu? Kupte si meteoritický roj!


Reklama

Japonský startup Astro Live Experience (ALE) se rozhodl pro podnikání v pozoruhodném oboru. V brzké době zahájí prodej umělých rojů meteorů na noční obloze. ALE k tomu chtějí využívat malé satelity, které budou vypouštět speciální kuličky, aby následně shořely v atmosféře.

Satelity budou mít na palubě stovky takových kuliček. Budou v nich obsažené různé chemické prvky, které obarví záři příslušného meteoru. Lithium do růžova, měď do zelena, a tak dále.

Kupte si roj meteoritů

Společnost ALE staví dva satelity, přičemž první z nich by měl odstartovat z Japonska již letos v prosinci. Každý ze satelitů váží 68 kg, stojí 3 miliony dolarů (62 milionů Kč) a ponese do vesmíru 300 až 400 kuliček pro meteory. Satelity budou mít palivo pro nejméně 27 měsíců na oběžné dráze.

TIP: Hádanka rozluštěna: Proč meteoroidy před dopadem na Zemi explodují?

Satelity ALE by měly obíhat Zemi ve výšce 350 kilometrů, tedy pod drahou Mezinárodní vesmírné stanice a mohou vypustit až 20 kuliček najednou. Umělé meteory, které tyto kuličky vytvoří, budou zářit pár sekund.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, BuzzFeed

  • Zdroj fotografií: ALE Co. LTD | Facebook

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907