Nebezpeční hmyzí zabijáci: Jaké důsledky by přineslo kompletní vyhubení komárů?

01.03.2022 - Stanislav Mihulka

Komáři přenášejí nebezpečné infekce, které ohrožují zejména v Africe a Asii zdraví a životy milionů lidí. Jaké důsledky by přineslo kompletní vyhubení komárů? A je takové řešení vůbec proveditelné?

<p>Mnoho druhů komárů je důležitou součástí potravních řetězců a nepředstavuje pro člověka žádnou hrozbu. Jedinými místy na světě, kde se nevyskytují, jsou Antarktida a Island.</p>

Mnoho druhů komárů je důležitou součástí potravních řetězců a nepředstavuje pro člověka žádnou hrozbu. Jedinými místy na světě, kde se nevyskytují, jsou Antarktida a Island.


Reklama

Války a další konflikty v průběhu celé lidské historie vedly ke smrti asi jedné miliardy lidí. Toto množství ale bledne ve srovnání s tím, kolik lidí usmrtili komáři. Odborníci odhadují, že během posledních 50 tisíce let téměř polovina lidí zahynula kvůli komárům, lépe řečeno kvůli infekcím, které komáři přenášejí. Když jsou komáři tak smrtící, měli bychom usilovat o jejich kompletní likvidaci, jak se domnívají někteří odborníci?

V té souvislosti je podstatné, že zdaleka ne každý komár je pro člověka nebezpečný. Jak uvádí Steven Sinkins z Centra pro výzkum virů britské Univerzity Glasgow, z celkového počtu asi 3 500 známých druhů komárů zhruba jen 100 druhů saje lidskou krev a přenáší mezi lidmi infekce. Například komáři rodu Culiseta často sají lidskou krev, ale není známo, že by přenášeli nebezpečnou chorobu. Lesní komáři rodu Toxorhynchites, běžní po celém světě, zase dávají před krví přednost sladkému nektaru.

Cílená likvidace

Jako efektivnější strategie se proto jeví zaměření se na konkrétní druhy komárů. V tomto směru již existuje několik možností, například vypouštění komárů nakažených bakteriemi rodu Wolbachia, které narušují rozmnožování komárů. Také je možné blokovat přenos lidských infekcí komáry na molekulární úrovni nebo třeba použít genetické zásahy, které sabotují rozmnožování komárů.

TIP: Invaze společně s infekcí: Ve východní Africe se šíří nebezpeční komáři

Pokud bychom usilovali o zničení všech komárů, zřejmě by to narušilo potravní vazby v mnoha ekosystémech. Komáři jsou totiž hlavním zdrojem potravy řady živočichů, včetně netopýrů, ptáků, žab, ryb a vážek. Tyto živočichy by vymizení komárů mohlo, přinejmenším dočasně, ohrozit. Například vážkám se někdy přezdívá „komáří jestřábi“, protože mohou ulovit až 100 komárů denně. Doposud není jasné, do jaké míry by zmizení všech komárů postihlo ekosystémy. Každopádně bychom měli při případném rozhodování o osudu komárů tyto věci důkladně vážit.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907