Nebezpečný trend: Většina řek na světě nese stopy antibiotik

29.05.2019 - Stanislav Mihulka

Množství antibiotik v některých řekách až 300× přesahuje bezpečné limity. Kontaminováno je 65 % vodních toků


Reklama

Světové řeky jsou plné léků – těch volně prodejných i na předpis. Například hormonální antikoncepce je známá tím, že vyvolává u ryb a obojživelníků změny pohlaví. Velký problém ale představují i antibiotika. Jak ukazuje nová studie, antibiotika se vyskytují v 65 procentech řek. Nejhůře na tom jsou vodní toky v Africe a Asii. Znečištění řek antibiotiky je přitom jednou z klíčových cest, pomocí kterých si bakterie vytvoří rezistenci vůči dostupným lékům, které se pak stávají neúčinnými.

Řeky plné léků

Britští badatelé odebrali vzorky vody z více než 700 řek v celkem 72 zemích světa. V těchto vzorcích zjišťovali výskyt a také množství 14 běžných antibiotik. Ukázalo se, že antibiotik není v řekách zrovna málo. V 65 procentech všech vzorků byla alespoň nějaká antibiotika. V těch nejhorších případech překračovala koncentrace antibiotik v říční vodě limity bezpečného množství až 300×. V londýnské Temži objevili celkem 5 různých antibiotik. Antibiotiky nejvíce zasaženou řekou Evropě byl Dunaj.

Nejčastěji zjištěným antibiotikem byl trimethoprim, který se používá především k léčbě močového měchýře. Vědci ho objevili v téměř polovině řek, v nichž byla nalezena nějaká antibiotika.

TIP: Gen superbakterií vědci nalezli i na jednom z nejodlehlejších míst světa

Řešením je podle vědců větší investice do infrastruktury pro čištění odpadních vod. Měly by se také zpřísnit předpisy pro likvidování odpadu a v neposlední řadě vyčistit již kontaminovaná místa.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze sociální úzkosti se stal všudypřítomný problém

Věda

Prvotní kanály nesloužily k odstraňování exkrementů – využívaly se k rozvádění vody pro  zavlažování a také coby prostředek prevence záplav. (foto: Unsplash, Evangelos MpikakisCC0)

Reklama

Hornatá krajina Sulawesi v oblasti Tana Toraja s neodmyslitelnými rýžovými políčky. (foto: Shutterstock)

Příroda

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907