Nečekaně náročná výzva: Přistání na Jupiterově měsíci nebude žádná legrace

Z dálky vypadá Jupiterův měsíc Europa pěkně kulatý a hladký. Bližší pohled ale naznačuje, že případné přistání na jeho povrchu nemusí být nic jednoduchého

10.10.2018 - Stanislav Mihulka



Europa je nesmírně zajímavý ledový měsíc Jupiteru, který se vší pravděpodobností ukrývá ohromný podpovrchový oceán. Je to jeden ze světů, kde bychom rádi pátrali po stopách života nebo i po jiných podivuhodných věcech, které takový měsíc může nabídnout. Jenomže před průzkumem podpovrchového oceánu je nejprve nutné na Europě přistát. A to by mohl být problém.

Daniel Hobley z Cardiffské univerzity a jeho spolupracovníci tvrdí, že přistání na atraktivním ledovém měsíci budou komplikovat ostré ledové čepele, dosahující výšek čtyřpatrových domů. Jde o podobné útvary, jaké vznikají na Zemi odpařováním vodního ledu. V chilských Andách se jim říká „ledoví kajícníci“.

Ledoví kajícníci Europy

Zvláště v rovníkových oblastech Europy by pomalé odpařování ledu, společně s extrémně pomalým zvětráváním, mohlo vytvarovat celá moře čepelí, které budou vysoké až 15 metrů. Podobné „ledové kajícníky“ planetární vědci očekávají i na Plutu, kde je tvoří zmrzlý metan.

TIP: Hádanka vyřešena? Proč jsou na Plutu kusy ledu velké jako mrakodrapy

Z odstupu se nám Europa jeví jako velmi hladká koule. Ve skutečnosti jde o jeden z nejvíce hladkých objektů ve Sluneční soustavě. Podzemní oceán totiž na Europě brání vzniku pohoří, a rovněž zahlazuje stopy po impaktních kráterech. Na hladké a bezproblémové přistání to ale nemusí stačit.

  • Zdroj textu

    IFL Science

  • Zdroj fotografií

    NASA/JPL/University of Arizona


Další články v sekci