Nedávno objevený hormon funguje jako živá voda: Zlepšuje fyzickou kondici i celkové zdraví

27.01.2021 - Stanislav Mihulka


Reklama

Není tajemstvím, že pravidelné cvičení je zárukou dobré kondice a lepšího zdravotních vyhlídek u značného počtu onemocnění. Ne každý ale může pravidelně a intenzivně cvičit. Proto by bylo velmi přínosné, kdyby bylo možné pozitivní účinek cvičení alespoň částečně nahradit jinak.

Živá voda

Odborníci americké University of Southern California v roce 2015 objevili nový hormon  mitochondriální peptid MOTS-c, který se v těle uvolňuje při cvičení a tělesné námaze. Stejný tým pokračuje ve výzkumu hormonu MOTS-c dál a nedávno představil výsledky svého bádání.

TIP: Kolik času se musíme aktivně hýbat, abychom vyvážili jeden den sezení?

Badatelé hormon MOTS-c vpíchli mladým myším ve věku dvou měsíců, dospělým jednoročním myším a myším, kterým bylo 22 měsíců, což zhruba odpovídá lidem starším 65 let. Myši pak podrobili testům fyzické kondice.

U všech tří skupin myší došlo díky hormonu MOTS-c ke zlepšení fyzického výkonu. Zejména staré myši zřetelně ožily a zlepšil se jejich pohyb. Další experiment potvrdil, že podání hormonu MOTS-c zlepšuje i výkony a celkový stav nemocných myší, v tomto případě s vyvolaným metabolickým stresem. Výsledky jsou to slibné, teď ještě bude nutné vše ověřit u lidí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Atlas

  • Zdroj fotografií:

    Wunderstock (volné dílo CC0)
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907