Nedávno objevený hormon funguje jako živá voda: Zlepšuje fyzickou kondici i celkové zdraví

27.01.2021 - Stanislav Mihulka


Reklama

Není tajemstvím, že pravidelné cvičení je zárukou dobré kondice a lepšího zdravotních vyhlídek u značného počtu onemocnění. Ne každý ale může pravidelně a intenzivně cvičit. Proto by bylo velmi přínosné, kdyby bylo možné pozitivní účinek cvičení alespoň částečně nahradit jinak.

Živá voda

Odborníci americké University of Southern California v roce 2015 objevili nový hormon  mitochondriální peptid MOTS-c, který se v těle uvolňuje při cvičení a tělesné námaze. Stejný tým pokračuje ve výzkumu hormonu MOTS-c dál a nedávno představil výsledky svého bádání.

TIP: Kolik času se musíme aktivně hýbat, abychom vyvážili jeden den sezení?

Badatelé hormon MOTS-c vpíchli mladým myším ve věku dvou měsíců, dospělým jednoročním myším a myším, kterým bylo 22 měsíců, což zhruba odpovídá lidem starším 65 let. Myši pak podrobili testům fyzické kondice.

U všech tří skupin myší došlo díky hormonu MOTS-c ke zlepšení fyzického výkonu. Zejména staré myši zřetelně ožily a zlepšil se jejich pohyb. Další experiment potvrdil, že podání hormonu MOTS-c zlepšuje i výkony a celkový stav nemocných myší, v tomto případě s vyvolaným metabolickým stresem. Výsledky jsou to slibné, teď ještě bude nutné vše ověřit u lidí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Atlas

  • Zdroj fotografií:

    Wunderstock (volné dílo CC0)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907