Nedávno objevený hormon funguje jako živá voda: Zlepšuje fyzickou kondici i celkové zdraví

27.01.2021 - Stanislav Mihulka


Reklama

Není tajemstvím, že pravidelné cvičení je zárukou dobré kondice a lepšího zdravotních vyhlídek u značného počtu onemocnění. Ne každý ale může pravidelně a intenzivně cvičit. Proto by bylo velmi přínosné, kdyby bylo možné pozitivní účinek cvičení alespoň částečně nahradit jinak.

Živá voda

Odborníci americké University of Southern California v roce 2015 objevili nový hormon  mitochondriální peptid MOTS-c, který se v těle uvolňuje při cvičení a tělesné námaze. Stejný tým pokračuje ve výzkumu hormonu MOTS-c dál a nedávno představil výsledky svého bádání.

TIP: Kolik času se musíme aktivně hýbat, abychom vyvážili jeden den sezení?

Badatelé hormon MOTS-c vpíchli mladým myším ve věku dvou měsíců, dospělým jednoročním myším a myším, kterým bylo 22 měsíců, což zhruba odpovídá lidem starším 65 let. Myši pak podrobili testům fyzické kondice.

U všech tří skupin myší došlo díky hormonu MOTS-c ke zlepšení fyzického výkonu. Zejména staré myši zřetelně ožily a zlepšil se jejich pohyb. Další experiment potvrdil, že podání hormonu MOTS-c zlepšuje i výkony a celkový stav nemocných myší, v tomto případě s vyvolaným metabolickým stresem. Výsledky jsou to slibné, teď ještě bude nutné vše ověřit u lidí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Atlas

  • Zdroj fotografií:

    Wunderstock (volné dílo CC0)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907