Nejchytřejší člověk historie měl IQ 270: Kdo byl William James Sidis?

03.08.2021 - Barbora Jelínková

Dnes by lékaři Williamu Jamesi Sidisovi zřejmě diagnostikovali autismus, nebo jinou poruchu vývoje sociální interakce a komunikace. Místo toho v 11 letech nastoupil na Harvard jako nejmladší student v dějinách, ovládal desítky jazyků a jeho IQ dosahovalo hodnoty 270. Kdo byl tento zázračný mladík?

<p><strong>William James Sidis</strong> byl americký génius, disponoval mimořádnými matematickými a jazykovými schopnostmi. V dětství byl označován za zázračné dítě, v dospělosti za vyhořelého podivína žijícího v ústraní.</p>

William James Sidis byl americký génius, disponoval mimořádnými matematickými a jazykovými schopnostmi. V dětství byl označován za zázračné dítě, v dospělosti za vyhořelého podivína žijícího v ústraní.


Reklama

Neurologové připouštějí, že jsou testy IQ jako objektivní ukazatel inteligence značně nespolehlivé. Stále se ovšem jedná o nejužívanější způsob, jak zjišťovat úroveň mentální vyspělosti dotyčného. Muž s dosud nejvyšší naměřenou hodnotou inteligenčního kvocientu přišel na svět roku 1898 v New Yorku. Jmenoval se William James Sidis a jeho IQ dosáhlo 270 bodů, tedy téměř trojnásobku průměru běžné populace. 

Malý William přiváděl už v 18 měsících okolí k úžasu, když se sám naučil číst noviny. Zároveň měl štěstí na zázemí: Rodiče, židovští přistěhovalci z Ukrajiny, jej odmalička podporovali v touze po vzdělání. Coby osmiletý již hovořil osmi jazyky (jeho sestra později tvrdila, že je schopen ovládnout novou řeč za jediný den) a v 11 letech nastoupil na Harvard jako nejmladší student v dějinách. O rok později pak dokonce vedl v místním matematickém klubu přednášky o čtyřrozměrných soustavách

Prokletí i požehnání 

Netrvalo však dlouho, a genialita začala vyjevovat i své stinné stránky. Kdyby se Sidis narodil o sto let později, lékaři by mu velmi pravděpodobně diagnostikovali autismus a dostalo by se mu shovívavějšího přijetí. Místo toho ovšem zakoušel šikanu. Také proto se společnosti stranil a navzdory své inteligenci nedokázal najít odpovídající zaměstnání – živil se tedy podřadnými pracemi. 

TIP: Přeceňované IQ? Jak se měří inteligence

Ve volném čase ovšem rozhodně nezahálel a věnoval se kupříkladu psaní knih. Vydal rozbor americké historie o 1 200 stranách i pojednání o kosmologii, několik studií stavebnictví či detailní popis své rozsáhlé sbírky tramvajových lístků. Život údajně nejchytřejšího člověka planety skončil předčasně, když v pouhých 46 letech podlehl náhlé mozkové příhodě.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907