Nejchytřejší člověk historie měl IQ 270: Kdo byl William James Sidis?

03.08.2021 - Barbora Jelínková

Dnes by lékaři Williamu Jamesi Sidisovi zřejmě diagnostikovali autismus, nebo jinou poruchu vývoje sociální interakce a komunikace. Místo toho v 11 letech nastoupil na Harvard jako nejmladší student v dějinách, ovládal desítky jazyků a jeho IQ dosahovalo hodnoty 270. Kdo byl tento zázračný mladík?

<p><strong>William James Sidis</strong> byl americký génius, disponoval mimořádnými matematickými a jazykovými schopnostmi. V dětství byl označován za zázračné dítě, v dospělosti za vyhořelého podivína žijícího v ústraní.</p>

William James Sidis byl americký génius, disponoval mimořádnými matematickými a jazykovými schopnostmi. V dětství byl označován za zázračné dítě, v dospělosti za vyhořelého podivína žijícího v ústraní.


Reklama

Neurologové připouštějí, že jsou testy IQ jako objektivní ukazatel inteligence značně nespolehlivé. Stále se ovšem jedná o nejužívanější způsob, jak zjišťovat úroveň mentální vyspělosti dotyčného. Muž s dosud nejvyšší naměřenou hodnotou inteligenčního kvocientu přišel na svět roku 1898 v New Yorku. Jmenoval se William James Sidis a jeho IQ dosáhlo 270 bodů, tedy téměř trojnásobku průměru běžné populace. 

Malý William přiváděl už v 18 měsících okolí k úžasu, když se sám naučil číst noviny. Zároveň měl štěstí na zázemí: Rodiče, židovští přistěhovalci z Ukrajiny, jej odmalička podporovali v touze po vzdělání. Coby osmiletý již hovořil osmi jazyky (jeho sestra později tvrdila, že je schopen ovládnout novou řeč za jediný den) a v 11 letech nastoupil na Harvard jako nejmladší student v dějinách. O rok později pak dokonce vedl v místním matematickém klubu přednášky o čtyřrozměrných soustavách

Prokletí i požehnání 

Netrvalo však dlouho, a genialita začala vyjevovat i své stinné stránky. Kdyby se Sidis narodil o sto let později, lékaři by mu velmi pravděpodobně diagnostikovali autismus a dostalo by se mu shovívavějšího přijetí. Místo toho ovšem zakoušel šikanu. Také proto se společnosti stranil a navzdory své inteligenci nedokázal najít odpovídající zaměstnání – živil se tedy podřadnými pracemi. 

TIP: Přeceňované IQ? Jak se měří inteligence

Ve volném čase ovšem rozhodně nezahálel a věnoval se kupříkladu psaní knih. Vydal rozbor americké historie o 1 200 stranách i pojednání o kosmologii, několik studií stavebnictví či detailní popis své rozsáhlé sbírky tramvajových lístků. Život údajně nejchytřejšího člověka planety skončil předčasně, když v pouhých 46 letech podlehl náhlé mozkové příhodě.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ve výřezu zubní protéza George Washingtona – není divu, že s tímto monstrem v ústech nerad mluvil na veřejnosti.

Historie
Zajímavosti

Bez vody ani ránu

Kapybary (Hydrochoerus hydrochaeris) patří mezi savce žijící (podobně jako například hroši) částečně vodním životem. Proto je můžete vidět především v regionech, kde je snadný přístup k vodě: jejich oblíbeným místem jsou zatopené lučiny, okraje močálů a nížinné lesy, kde je dobrá pastva a po celý rok dostatek vláhy. Daří se jim u vodních nádrží a v okolí řek.

Vyskytují se ovšem i v suchých lesích, křovinatých podrostech a na loukách. Jsou pěstovány na farmách nejen ve své domovině a uprchlíci z těchto chovů se zabydlují v oblastech bohatých na vodu po celém světě. Například na Floridě jsou volně se pohybující kapybary běžně vídány a roku 2011 byla kapybara viděna v Kalifornii.

Často zůstávají skryty ve vodě, přičemž nad hladinu jim čouhají jen nozdry a oči. Pod vodu se dokážou ponořit i úplně a vydrží bez nadechnutí až pět minut. Přední nohy kapybar jsou o něco kratší než zadní a mezi prsty mají tato zvířata menší plovací blánu. Tato danost společně s umístěním očí, nozder a uší ve vrchní části hlavy je předurčuje k bezproblémovému přebývání ve vodě.

Příroda

Příčina vzniku obřích Fermiho bublin zatím zůstává nejasná.

Vesmír

Samantha Wrightová se svou dcerou Sofií a aplikací CamAPS FX, která monitoruje její cukrovku.

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907