Nejdelší migrace v historii: Lidé putovali tisíce let napříč kontinenty
Genetici zmapovali nejdelší lidskou migraci v dějinách – cestu našich předků, která začala v Africe a po tisících kilometrech skončila až na samém jihu Jižní Ameriky.
Naši předkové se nějaký čas rozkoukávali v Africe, aby pak před zhruba 60 000 až 70 000 lety vyrazili do světa. Na sklonku nejmladší doby ledové využili toho, že hladina oceánu byla podstatně níže než dnes a bylo možné se přes Beringii dostat se pěšky z Asie do Ameriky. Lidé našeho druhu nakonec dorazili až do Patagonie, nejjižnější části Jižní Ameriky.
Na tuto nejdelší pouť v historii lidstva, dlouhou přes 20 tisíc kilometrů, si nedávno posvítili genetici, které vedla Hie Lim Kimová z Technologické univerzity Nanyang v Singapuru. Vědci putování tehdejších lidí mapovali prostřednictvím genomů získaných v rámci projektu GenomeAsia 100K.
20 000 kilometrů pěšky přes celou planetu
Kimová s početným výzkumným týmem analyzovala celkem 1 537 genomů, které pocházejí ze 139 různých etnických skupin. Díky tomu mohli sledovat dávnou migrační trasu, která započala v Africe, vedla přes Asii a skončila až na nejjižnějším cípu Jižní Ameriky, považovaném ze nejzazší hranici lidské migrace před úsvitem civilizace.
Jednalo se o postupnou migraci trvající tisíce let, kterou podnikaly celé generace. Do Patagonie dorazili první lidé před zhruba 14 000 lety. Podrobnosti pozoruhodného výzkumu lidské cesty po zeměkouli uveřejnil vědecký časopis Science.
Závěry studie naznačují, že první osadníci Jižní Ameriky čelili extrémním klimatickým výzvám – od mrazivých plání po vysokohorské průsmyky. Přesto se jim během mnoha generací podařilo překonat celý americký kontinent. Jejich odhodlání a přizpůsobivost se tak zapsaly do dějin jako nejdelší zaznamenaná migrace v lidské historii. Potomci těchto odvážných cestovatelů sice v Patagonii stále žijí, ale jejich počet klesá.