Nejdražší dinosaurus: Kostra tyrannosaura se vydražila za téměř tři čtvrtě miliardy

12.10.2020 - Stanislav Mihulka

Jedna z největších a nejúplnějších koster Tyrannosaura rexe na světě se prodala v dražbě za 31,8 milionu dolarů

<p>Téměř kompletní kostra tyranosaura se prodala za více než dvojnásobek původní rekordní ceny fosilie dinosaura.</p>

Téměř kompletní kostra tyranosaura se prodala za více než dvojnásobek původní rekordní ceny fosilie dinosaura.


Reklama

Kolik byste zaplatili za kompletní kostru legendárního T. rexe? Před pár dny si pozornost světa získal prodej (téměř) kompletní kostry vrcholového predátora samotného konce druhohor. Cena kostry, které se přezdívá Stan, se nakonec vyšplhala na více než 31,8 milionů dolarů (zhruba 733 milionů Kč). Je to zhruba čtyřikrát více, než kolik se původně čekalo. Zároveň jde o zdaleka nejvyšší částku, jaká kdy byla zaplacena za fosilii dinosaura.

Stan je jednou z nejvíce kompletních koster tyranosaura, co byla kdy nalezena. Na délku měří asi 12 metrů, do výšky 4 metry. Tvoří ji celkem 188 nalezených kostí. Pochází ze slavného geologického souvrství Hell Creek, které představuje nejmladší vrstvy geologického záznamu období druhohor, nejsvrchnější křídy. Kostru objevil Stan Sacrison na jaře roku 1987 a ze země ji paleontologové vykopávali mezi lety 1992 a 2003.

TIP: Scotty z Kanady je největší a nejstarší T. rex, jakého jsme kdy našli

Prodej Stana byl hvězdnou atrakcí akce Christie’s Evening Sale of 20th Century Art. Dosavadním držitelem rekordu byla jiná kostra tyranosaura, které se přezdívá Sue. Ta byla prodána v roce 1997 za částku, která vzhledem k inflaci odpovídá asi 13,4 milionům dolarů (asi 308 milionům Kč). Zatím není jasné, kdo tyranosaura Stana koupil a kde skončí. Můžeme jen doufat, že zůstane přístupný veřejnosti. Zaručené to ale pochopitelně není.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907