Překvapivý objev: Orchestr pod křídly pipulky kadeřavokřídlé

11.09.2016 - Zuzana Teličková

Ostré „houslové“ zvuky vydávané jihoamerickým zpěvným ptákem pipulkou kadeřavokřídlou nevycházejí z jejího zobáku, ale z křídel


Reklama

Překvapivý objev učinila Kimberly Bostwicková, která se ve své studii zaměřila právě na zdroj ptačího „zpěvu“. Pomocí speciálního zařízení zkusila v laboratoři třít zvláštně tvarovaná pírka pipulky kadeřavokřídlé při frekvenci 1 500 hertzů a zjistila, že společná vibrace pírek kyjovitého tvaru a rýhovaného peří vydává za těchto podmínek zvuk typický pro vábení samiček. Jedná se o první nezvratný důkaz, že ptáci používají křídla nejen k udržení tělesné teploty a k létání, ale také ke komunikaci.

TIP: Sloní zemětřesení aneb Jak obří savci využívají zem k dálkové komunikaci

Dvojice pírek však podle Bostwickové tvoří jen část celého orchestru. Když se k nim přidalo dalších devět kyjovitých a rýhovaných pírek, která se na těle pipulky nacházejí v bezprostřední blízkosti, začalo teprve vše dokonale ladit a vznikl přesně ten zvuk, který je v andském deštném pralese tak často slyšet. Komunikace pomocí křídel je na poli biologie zatím horkou novinkou a odhalení jejího původu a vývoje je pro vědce velkou výzvou.

  • Zdroj textu:

    Příroda 1–2/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců je cesta k Marsu přes Venuši rychlejší a levnější než přímá cesta Země – Mars.

Vesmír

Terasy byly sice stavěny za pomocí primitivních nástrojů, ale zato s hlubokou znalostí vodní mechaniky.

Zajímavosti

Láska k Anně Boleynové vedla k Jindřichově rozluce s katolickou církví.

Historie

Test nového hydrogelu s 45kilogramovou zátěží.

Věda

Třicet metrů dlouhý a čtyři metry široký most přes řeku Neretvu rozkázal postavit Sulejman Nádherný roku 1557 na místě starého dřevěného mostu zavěšeného na řetězech. Jeho stavba trvala devět let a vůbec nebylo jisté, že se jeho smělý oblouk, stoupající nad vodou do výšky 24 metrů, po odstranění lešení neprolomí. Most na jedné z prvních fotografií z roku 1913 (kolorováno).

Zajímavosti

Němečtí úderníci dokázali využít těžké kulomety i jako ofenzivní zbraně

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907