Nejkrásnější surový opál světa Oheň Austrálie vystavili na veřejnosti

24.01.2017 - Stanislav Mihulka

Po mnoha letech v trezoru je k vidění nejkrásnější opál světa

Oheň Austrálie -<p>Nejkrásnější surový opál světa</p>
Oheň Austrálie -

Nejkrásnější surový opál světa


Reklama

Minerál opál má vlastně docela jednoduché chemické složení. Je to hydrogel křemene s kolísavým obsahem vody. Díky interferenci světla na vrstvách mikroskopických kuliček opálu ale tento minerál vytváří úžasné hry barev, kvůli nimž bývá velmi ceněný.

Naprostá většina těch nejcenějších opálů pochází z Jižní Austrálie, kde příroda vytvořila vhodné podmínky. Před miliony let se zde vypařilo vnitrozemské moře a vzniklo tím prostředí bohaté na křemík, výjimečně příznivé pro tvorbu drahých opálů.

A pochází odtud i „Oheň Austrálie“ (anglicky Fire of Australia), téměř 1 kilogramový neopracovaný opál, který je podle mnohých nejkrásnějším na světě. Jeho aktuální cena činí 681 480 dolarů, čili přes 17 milionů Kč.

TIP: Teprve druhý přírodní kvazikrystal objeven ve 4,5 miliardy let starém meteoritu

Zájemci o výjimečné drahé minerály ho mohou spatřit v Muzeu Jižní Austrálie, které se nachází ve městě Adelaide. K vidění zde bude do konce února letošního roku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    South Australian Museum

  • Zdroj fotografií: South Australian MuseumDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907