Nejluxusnější pochoutka: Nizozemský restauratér vytvořil nejdražší hamburger na světě

14.07.2021 - Martin Reichman

Nizozemský restauratér Robbert Jan de Veen vytvořil nejdražší hamburger na světě. Jeho luxusní pochoutka Golden Boy vyjde na 125 tisíc korun

<p>Nejdražší hamburger na světě a jeho tvůrce. Superluxusní pochoutka vyšla na 5 tisíc eur.</p>

Nejdražší hamburger na světě a jeho tvůrce. Superluxusní pochoutka vyšla na 5 tisíc eur.


Reklama

Nápad vyrobit nejdražší hamburger na světě dostal restaurace De Daltons Robbert Jan de Veen vlastně náhodou. Na internetu narazil zápis v Guinnessově knize rekordů o dosavadním nejdražším hamburgeru, který před 10 lety vyrobila jedna restaurace v Oregonu. Jejich „pětitisícový“ burger ale vážil 352 kilogramy. „Tohle přece není žádný rekord,“ řekl si Robbert. „Opravdový nejdražší hamburger by přece měl sníst jeden člověk“. Rychle se proto pustil do plánování a příprav.

Kvůli zuřící pandemii koronaviru byla v době příprav většina restaurací v Nizozemsku zavřených a nekonaly se ani žádné kulinářské výstavy. Robbert se proto rozhodl, že výtěžek z jeho „superhamburgeru“ poputuje a charitu. Přípravy nakonec zabraly pět měsíců a výroba samotného hamburgeru devět hodin.

TIP: Japonský kupec zaplatil rekordní sumu za luxusní šunku: Vyšla ho na 300 tisíc korun

Robbertův nechutně drahý hamburger Golden Boy obsahuje jen ty nejluxusnější ingredience – těsto na pečivo je ozdobené plátky jedlého zlata a vyrobené z mouky a vyhlášeného šampaňského Dom Perignon. Maso pochází z japonského hovězího Wagyu, nechybí ani kaviár Vyzy velké, sušená šunka Jamón ibérico, pravý anglický chedar Wyke Fams nebo kousky lanýžů. Vše doplňuje barbecue omáčka vyrobená z cibetkové kávy, vzácné sudové whisky Macallan a kachních vajec s trochou šafránové pažitky. Ingredience se podle Robberta Jan de Veena velmi dobře doplňují a chutě jsou intenzivní.

Prvním, kdo měl tu čest ochutnat „Zlatého chlapce“ byl Robèr Willemse, předseda Královské nizozemské asociace pro potraviny a nápoje, jako ocenění za svou práci. Pět tisíc eur, utržených za nejluxusnější hamburger na světě, pak putovalo na konto potravinové banky.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

DART míří na sebevražednou misi ve jménu planetární obrany. (ilustrace: NASA/Johns Hopkins APL, Steve GribbenCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Banánovník nakažený fusariovým vadnutím (TR1). (foto: Flickr, Scot NelsonCC0)

Věda

Seznamte se s oblastí, kde se stékají dvě nejmohutnější moravské řeky Morava a Dyje – seznamte se s krajinou Soutoku. (foto: Petr Zajíček ©)

Příroda

Klášterní komplex dnes. (foto: Shutterstock)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907