Nejluxusnější pochoutka: Nizozemský restauratér vytvořil nejdražší hamburger na světě

14.07.2021 - Martin Reichman

Nizozemský restauratér Robbert Jan de Veen vytvořil nejdražší hamburger na světě. Jeho luxusní pochoutka Golden Boy vyjde na 125 tisíc korun

<p>Nejdražší hamburger na světě a jeho tvůrce. Superluxusní pochoutka vyšla na 5 tisíc eur.</p>

Nejdražší hamburger na světě a jeho tvůrce. Superluxusní pochoutka vyšla na 5 tisíc eur.


Reklama

Nápad vyrobit nejdražší hamburger na světě dostal restaurace De Daltons Robbert Jan de Veen vlastně náhodou. Na internetu narazil zápis v Guinnessově knize rekordů o dosavadním nejdražším hamburgeru, který před 10 lety vyrobila jedna restaurace v Oregonu. Jejich „pětitisícový“ burger ale vážil 352 kilogramy. „Tohle přece není žádný rekord,“ řekl si Robbert. „Opravdový nejdražší hamburger by přece měl sníst jeden člověk“. Rychle se proto pustil do plánování a příprav.

Kvůli zuřící pandemii koronaviru byla v době příprav většina restaurací v Nizozemsku zavřených a nekonaly se ani žádné kulinářské výstavy. Robbert se proto rozhodl, že výtěžek z jeho „superhamburgeru“ poputuje a charitu. Přípravy nakonec zabraly pět měsíců a výroba samotného hamburgeru devět hodin.

TIP: Japonský kupec zaplatil rekordní sumu za luxusní šunku: Vyšla ho na 300 tisíc korun

Robbertův nechutně drahý hamburger Golden Boy obsahuje jen ty nejluxusnější ingredience – těsto na pečivo je ozdobené plátky jedlého zlata a vyrobené z mouky a vyhlášeného šampaňského Dom Perignon. Maso pochází z japonského hovězího Wagyu, nechybí ani kaviár Vyzy velké, sušená šunka Jamón ibérico, pravý anglický chedar Wyke Fams nebo kousky lanýžů. Vše doplňuje barbecue omáčka vyrobená z cibetkové kávy, vzácné sudové whisky Macallan a kachních vajec s trochou šafránové pažitky. Ingredience se podle Robberta Jan de Veena velmi dobře doplňují a chutě jsou intenzivní.

Prvním, kdo měl tu čest ochutnat „Zlatého chlapce“ byl Robèr Willemse, předseda Královské nizozemské asociace pro potraviny a nápoje, jako ocenění za svou práci. Pět tisíc eur, utržených za nejluxusnější hamburger na světě, pak putovalo na konto potravinové banky.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Potápěč, který žraloky býčí krmí, je vybaven nejen zkušenostmi, ale rovněž drátěnou košilí. (foto: Shutterstock) 

Příroda

Richard III. (1452–1485) měl drobnější skoro ženskou postavu a pohlednou tvář.

Historie

Dopadnout na polštář 

airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlost

Airbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Design orbitální stanice Voyager Space Station společnosti Orbital Assembly Corporation.

Vesmír
Revue
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907