Nejstarší pizza na světě byla zdobená semínky granátových jablek

Při vykopávkách v Pompejích odhalili archeologové fresku vyobrazující stříbrný tác s několika typy pokrmů – včetně chlebové placky, která připomíná dnešní pizzu. Dva tisíce let stará malba tak může znázorňovat nejstarší doložený pokrm svého druhu na světě

14.10.2023 - Barbora Jelínková



Moderní pizza – coby kulatý korpus pokrytý rajčaty, sýrem a dalšími surovinami – se zrodila v Itálii zřejmě na přelomu 18. a 19. století.  Všeobecně známým se stal příběh o Markétě Savojské, manželce italského krále Umberta I., která při návštěvě Neapole v roce 1889 ochutnala historicky první „margheritu“ ozdobenou v barvách italské trikolory rajčaty, mozzarellou a bazalkou.

Než přišla rajčata

Kořeny populární italské pochoutky, jež si mezitím získala oblibu po celém světě, však ve skutečnosti sahají do mnohem vzdálenější historie. Moučné placky dozdobené různými ingrediencemi konzumovali lidé již ve starověku: Například Peršané si v 6. století zpestřovali jídelníček jednoduchými koláči se sýrem a datlemi. Všechny prapůvodní „pizzy“ měly ovšem jedno společné: Chyběla na nich rajčata.

Zmíněná plodina se ze své jihoamerické domoviny dostala do Evropy až koncem 15. století, ale místní strávníci ji zpočátku považovali za jedovatou. Běžně tak lidé rajčata konzumovali až v 19. století. Z uvedeného důvodu je pochopitelně nenajdeme ani na fresce, kterou italští archeologové nedávno odhalili v atriu jedné z pompejských budov, přiléhající k pekárně.

Dar pro hosty

Obraz zachycuje stříbrný tác s několika typy pokrmů na černém pozadí: Vedle zmíněné chlebové placky vyobrazil neznámý pompejský umělec i pohár s vínem a různé druhy ovoce. Podle odborníků se tehdejší „pizza“ zdobila semínky granátových jablek, plody podobnými datlím, kořením a různými dochucovadly, která by mohla představovat jakési rané pesto. Podnos, tak jak je znázorněný na malbě, tvořil podle archeologů typický dar servírovaný hostům. A přestože se nejedná o pizzu v pravém slova smyslu, vědci se shodují, že šlo o její předchůdkyni.

„Víme, že už ve starověkých Pompejích existovaly formy plochého chleba, který se vyráběl z obilí, vody, soli – a možná i piva jako kypřicího prostředku – a následně se dozdobil zeleninou nebo rybami,“ uvedl pro deník Guardian majitel jedné z nejstarších neapolských pizzerií Gino Sorbillo. 


Další články v sekci