Nejstarší známé figurální tetování na světě nosili Egypťané před 5 400 lety

02.03.2018 - Stanislav Mihulka

Mumie z egyptského Gebeleinu mají na sobě tetování, které je staré 5400 let

<p>Muž z Gebeleinu, který žil před 5400 lety.</p>

Muž z Gebeleinu, který žil před 5400 lety.


Reklama

Historie tetování je bohatá a dlouhá. Její počátky se ale budou muset přepsat. Může za to nový objev, který představuje nejstarší známé figurální tetování na světě.

Jde o mumie muže a ženy, které se dostaly z egyptského Gebeleinu do Britského muzea v Londýně. Muž, známý mezi archeology pod označením Gebelein Man A měl na paži vytetovaného divokého býka a paovci hřivnatou, zřejmě symboly moci a mužnosti. Žena zase měla na rameni vytetovánu sérii symbolů ve tvaru S, snad jako znamení statečnosti a magické ochrany. S tímto objevem se stala nejstarší známou ženou s tetováním v historii.

TIP: Majitelem nejstaršího tetování historie je Ötzi, evropský muž z ledovce

Podle nového radiokarbonového datování tito lidé žili zhruba před 5400 lety. V té době se teprve schylovalo k příchodu prvního faraona a sjednocení starověké Egyptské říše. Obě mumie se uchovaly přirozenou cestou, díky působení horkého a suchého prostředí v poušti.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Journal of Archaeological Science

  • Zdroj fotografií: Fae / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907