Největší kaňon Brazílie: Obří rokle Guartelá láká stále více návštěvníků

01.04.2022 - Marek Telička

V samém srdci brazilského státu Paraná se nachází největší kaňon Brazílie a šestá největší rokle světa. Obří kaňon Guartelá je nesmírně bohatým ekosystémem s mnoha vodopády, peřejemi a pískovcovými útvary.

<p>Kaňon Guartelá se nachází mezi obcemi Castra a Tibagi, asi 200 kilometrů severozápadně od metropole Curitiba, která je hlavním městem brazilského státu Paraná.</p>

Kaňon Guartelá se nachází mezi obcemi Castra a Tibagi, asi 200 kilometrů severozápadně od metropole Curitiba, která je hlavním městem brazilského státu Paraná.


Reklama

Brazilský kaňon Guartelá vyhloubený řekou Iapó je dlouhý celkem 32 kilometrů a jeho stěny jsou od sebe v některých částech vzdálené až 450 metrů. To z něj dělá největší kaňon Brazílie a šestou největší rokli světa. 

Část tohoto území je chráněna v rámci Státního parku Guartelá, jenž byl na ploše 799 hektarů vytvořen v roce 1992. Okolí kaňonu včetně části spadající do Státního parku Guartelá je nesmírně bohatým ekosystémem s mnoha vodopády, peřejemi a pískovcovými útvary. Žije zde i množství běžnějších i ohrožených zvířat, jako například pásovci, kapybary, ale také pumy. 

Bohatá je i zdejší flóra. Krása a rozmanitost regionu lákají každým rokem víc návštěvníků, kteří mohou volit několik různě dlouhých trekových tras tímto pozoruhodným údolím, nebo se odvážit raftingu na řece Iapó či slaňování vodopádů.

TIP: Kaňon řeky Paria: Duha v rumělkovém kameni

Definice největšího kaňonu je poněkud obtížná (a částečně i nepřesná), neboť kaňony lze hodnotit z hlediska jejich délky, hloubky nebo třeba celkové rozlohy. Část těch opravdu obřích se navíc nachází v nepřístupných oblastech Himálaje nebo pod ledovým příkrovem Grónska.

Za nejhlubší kaňon světa je považován tibetský Yarlung Tsangpo, jehož hloubka se pohybuje mezi 5 500 až 5 800 metry. Na titul nejhlubšího kaňonu rovněž aspiruje nepálské koryto řeky Gandak. Rozdíl mezi její hladinou a okolními vrcholky činní až 6 400 metrů. Za nejhlubší kaňony Ameriky jsou považovány peruánské Cotahuasi a Colca, oba s hloubkou 3 500 metrů. Africe vévodí 160 kilometrů dlouhý a až 27 kilometrů široký namibijský kaňon Fish River. Údolí Capertee je zase rekordním kaňonem Austrálie.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907