Největší kaňon Brazílie: Obří rokle Guartelá láká stále více návštěvníků

01.04.2022 - Marek Telička

V samém srdci brazilského státu Paraná se nachází největší kaňon Brazílie a šestá největší rokle světa. Obří kaňon Guartelá je nesmírně bohatým ekosystémem s mnoha vodopády, peřejemi a pískovcovými útvary.

<p>Kaňon Guartelá se nachází mezi obcemi Castra a Tibagi, asi 200 kilometrů severozápadně od metropole Curitiba, která je hlavním městem brazilského státu Paraná.</p>

Kaňon Guartelá se nachází mezi obcemi Castra a Tibagi, asi 200 kilometrů severozápadně od metropole Curitiba, která je hlavním městem brazilského státu Paraná.


Reklama

Brazilský kaňon Guartelá vyhloubený řekou Iapó je dlouhý celkem 32 kilometrů a jeho stěny jsou od sebe v některých částech vzdálené až 450 metrů. To z něj dělá největší kaňon Brazílie a šestou největší rokli světa. 

Část tohoto území je chráněna v rámci Státního parku Guartelá, jenž byl na ploše 799 hektarů vytvořen v roce 1992. Okolí kaňonu včetně části spadající do Státního parku Guartelá je nesmírně bohatým ekosystémem s mnoha vodopády, peřejemi a pískovcovými útvary. Žije zde i množství běžnějších i ohrožených zvířat, jako například pásovci, kapybary, ale také pumy. 

Bohatá je i zdejší flóra. Krása a rozmanitost regionu lákají každým rokem víc návštěvníků, kteří mohou volit několik různě dlouhých trekových tras tímto pozoruhodným údolím, nebo se odvážit raftingu na řece Iapó či slaňování vodopádů.

TIP: Kaňon řeky Paria: Duha v rumělkovém kameni

Definice největšího kaňonu je poněkud obtížná (a částečně i nepřesná), neboť kaňony lze hodnotit z hlediska jejich délky, hloubky nebo třeba celkové rozlohy. Část těch opravdu obřích se navíc nachází v nepřístupných oblastech Himálaje nebo pod ledovým příkrovem Grónska.

Za nejhlubší kaňon světa je považován tibetský Yarlung Tsangpo, jehož hloubka se pohybuje mezi 5 500 až 5 800 metry. Na titul nejhlubšího kaňonu rovněž aspiruje nepálské koryto řeky Gandak. Rozdíl mezi její hladinou a okolními vrcholky činní až 6 400 metrů. Za nejhlubší kaňony Ameriky jsou považovány peruánské Cotahuasi a Colca, oba s hloubkou 3 500 metrů. Africe vévodí 160 kilometrů dlouhý a až 27 kilometrů široký namibijský kaňon Fish River. Údolí Capertee je zase rekordním kaňonem Austrálie.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907