Nejvyšší teplota v historii měření: V Antarktidě bylo plus 18,3 °C

13.02.2020 - Stanislav Mihulka

Nový teplotní rekord z Antarktidy potvrzuje rychle postupující oteplování jižního kontinentu


Reklama

Antarktida – kontinent sněhu, ledu a tučňáků, se otepluje přímo před našima očima. Potvrzuje to i nový teplotní rekord, který hlásí posádka argentinské výzkumné základny Esperanza. 6. února 2020 zde vědci naměřili zneklidňujících 18,3 °C. Pokud bude tato teplota potvrzena, půjde o nejvyšší teplotu, jakou jsme kdy naměřili v kontinentální Antarktidě.

Dosavadní teplotní rekord Antarktidy měl přitom hodnotu 17,5 °C. Na tuto hodnotu se vyšplhal teploměr 24. března 2015. Aktuálně naměřená teplota je zároveň druhou nejvyšší, jaká kdy byla naměřena jižně od 60° zeměpisné šířky. Vyšší teplotu jsme zaznamenali pouze na ostrově Signy v souostroví Jižní Orkneje. V lednu 1982 tam bylo 19,8 °C.

TIP: Evropu trápí mrazy, Arktidu zasáhlo až strašidelně teplé počasí

Dlouhodobá data ukazují, že Antarktický poloostrov se za uplynulé půlstoletí ohřál asi o 3 °C. Množství ledu ztraceného ročně z antarktické ledové pokrývky se mezi lety 1979 a 2017 zvýšilo nejméně šestkrát. Nový rekord vědci zaznamenali v severozápadní části kontinentu. Tato část paří k místům, která se podle měření oteplují nejvyšší rychlostí.

Nově naměřená teplota se stane oficiálním rekordem, až ji potvrdí Světová meteorologická organizace WMO. Podle vyjádření představitelů WMO jde ale v tomto případě spíše o formální proceduru. Okolnosti prý nasvědčují tomu, že s potvrzením rekordu nebude problém.

Reklama

  • Zdroj textu:

    WMO

  • Zdroj fotografií: mosaic-expedition.org

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907