Německá škola vypsala stipendium za nicnedělání

24.08.2020 - Martin Reichman

Okřídlené úsloví praví, že zahálka je matkou hříchu. Na vysoké škole v Hamburku si ale lze „originálním nicneděláním“ vydělat slušné peníze


Reklama

Německá vysoká škola v rámci projektu jednoho ze svých pedagogů vypsala konkurz na stipendia za nicnedělání. V sázce je částka 1 600 eur (zhruba 40 tisíc korun), kterou mohou získat tři uchazeči s nejzajímavějšími projekty. Porota vybere ty, kteří se zavážou „něco nedělat“ obzvláště zajímavým či novátorským způsobem.

Obzvláště zajímavé nicnedělání

Hamburská Vysoká škola výtvarného umění (HFBK) bude šampiony v zahálčivosti hledat na popud jednoho z vyučujících, Friedricha von Borriese, který chce s jejich pomocí zkoumat přínosy lenosti a nicnedělání pro společnost. Zájemci tak musejí popsat, co přesně v rámci projektu nebudou dělat a jak dlouho a jaký význam ukončení dané činnosti bude mít.

„Jde mi o to opustit nekonečnou spirálu výkonu, dostat se ven z kolečka, v němž jako křečci běháme,“ okomentoval svérázný projekt von Borriese. „Pokud chceme žít ve společnosti, která spotřebovává méně energie a méně plýtvá zdroji, pak nemáme správně nastavené hodnoty,“ dodal.

A jak by úspěšný uchazeč nicnedělání mohl vypadat? „Může to být manažer, který se rozhodne na schůzích nemluvit, nebo třeba člověk, který přestane jezdit autem,“ popsal kýžený typ uchazeče pedagog. Přihlášku si může podat kdokoli, a to až do 15. září. Jen musí počítat s tím, že se později stane jednou ze součástí chystané výstavy, která se bude v Hamburku konat příští rok.

TIP: Jak si vydělat 300 tisíc ležením v posteli? Pracujte pro NASA

Přestože v případě projektu hamburské školy jde v první řadě o umělecký počin, otázka nepodmíněného příjmu je u našich západních sousedů diskutována i v seriózních kruzích. Renomovaný institut Maxe Plancka chystá ve spolupráci s Kolínskou univerzitou na příští rok studii, v rámci které vědci poskytnou 20 vybraným dobrovolníkům základní nepodmíněný příjem ve výši 1 200 euro měsíčně, po dobu tří let. Cílem projektu je ověřit, zda a jakým způsobem změní nepodmíněný příjem chování a postoje lidí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Černé díry se ukrývaly přímo před očima vědců. Nový výzkum našel způsob, jak je odhalit.

Vesmír

Lidské pozůstatky obětí erupce v domě „Casa del Fabbro“, včetně muže, jehož DNA vědci přečetli.

Věda

Stejně jako ostatní krokodýli, i gaviálové mají speciální smyslové orgány. Jedná se o drobné jamky v šupinách, které pokrývají tělo. Tyto jamky jsou schopny zachytit vibrace nebo změny tlaku vody, což napomáhá při hledání kořisti.

Příroda

Britské tanky postupují vpřed. Velitel stroje často šel před strojem a naváděl řidiče, aby se vyhnul překážkám.

Válka

Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907