Německá škola vypsala stipendium za nicnedělání

24.08.2020 - Martin Reichman

Okřídlené úsloví praví, že zahálka je matkou hříchu. Na vysoké škole v Hamburku si ale lze „originálním nicneděláním“ vydělat slušné peníze


Reklama

Německá vysoká škola v rámci projektu jednoho ze svých pedagogů vypsala konkurz na stipendia za nicnedělání. V sázce je částka 1 600 eur (zhruba 40 tisíc korun), kterou mohou získat tři uchazeči s nejzajímavějšími projekty. Porota vybere ty, kteří se zavážou „něco nedělat“ obzvláště zajímavým či novátorským způsobem.

Obzvláště zajímavé nicnedělání

Hamburská Vysoká škola výtvarného umění (HFBK) bude šampiony v zahálčivosti hledat na popud jednoho z vyučujících, Friedricha von Borriese, který chce s jejich pomocí zkoumat přínosy lenosti a nicnedělání pro společnost. Zájemci tak musejí popsat, co přesně v rámci projektu nebudou dělat a jak dlouho a jaký význam ukončení dané činnosti bude mít.

„Jde mi o to opustit nekonečnou spirálu výkonu, dostat se ven z kolečka, v němž jako křečci běháme,“ okomentoval svérázný projekt von Borriese. „Pokud chceme žít ve společnosti, která spotřebovává méně energie a méně plýtvá zdroji, pak nemáme správně nastavené hodnoty,“ dodal.

A jak by úspěšný uchazeč nicnedělání mohl vypadat? „Může to být manažer, který se rozhodne na schůzích nemluvit, nebo třeba člověk, který přestane jezdit autem,“ popsal kýžený typ uchazeče pedagog. Přihlášku si může podat kdokoli, a to až do 15. září. Jen musí počítat s tím, že se později stane jednou ze součástí chystané výstavy, která se bude v Hamburku konat příští rok.

TIP: Jak si vydělat 300 tisíc ležením v posteli? Pracujte pro NASA

Přestože v případě projektu hamburské školy jde v první řadě o umělecký počin, otázka nepodmíněného příjmu je u našich západních sousedů diskutována i v seriózních kruzích. Renomovaný institut Maxe Plancka chystá ve spolupráci s Kolínskou univerzitou na příští rok studii, v rámci které vědci poskytnou 20 vybraným dobrovolníkům základní nepodmíněný příjem ve výši 1 200 euro měsíčně, po dobu tří let. Cílem projektu je ověřit, zda a jakým způsobem změní nepodmíněný příjem chování a postoje lidí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907