Německá vláda podpořila výstavbu plovoucího kosmodromu v Severním moři

07.09.2021 - Stanislav Mihulka

Z hladiny Severního moře u pobřeží Německa by v budoucnu mohly startovat na oběžnou dráhu malé satelity

<p>Umělecké ztvárnění kosmodromu v Severním moři</p>

Umělecké ztvárnění kosmodromu v Severním moři


Reklama

Německá vláda v těchto dnech vyslovila podporu plánům na vybudování plovoucího kosmodromu v Severním moři. Měl by být využíván především k vynášení malých satelitů evropských zemí. Ministr pro ekonomické záležitosti a energetiku Peter Altmaier z CDU uvedl, že německá vláda bude hrát roli klíčového zákazníka kosmodromu.

Německo podle Altmaiera hodlá posílit národní vesmírný program. Altmaier se zúčastnil podepsání smlouvy o spolupráci mezi německou organizací German Offshore Spaceport Alliance, která bude provozovat plovoucí kosmodrom, a čtyřmi evropskými výrobci raketových technologií – dvěma německými, jedním nizozemským a jedním z Velké Británie.

Plovoucí kosmodrom

Siegfried Russwurm, který je v čele německé průmyslové asociace BDI, zdůraznil, že kosmodrom v Severním moři je příhodný pro vypouštění satelitů na polární a heliosynchronní oběžné dráhy. Projekt počítá s tím, že domovskými přístavy plovoucího kosmodromu budou Brémy a Bremerhaven.

TIP: Do vesmíru z Evropy: Jaká je budoucnost evropských kosmodromů?

V současné době ve světě funguje více než dvacet kosmodromů. Evropské země a společnosti ale ve většině případů musejí využívat Bajkonur v Kazachstánu, Guyanské kosmické centrum poblíž Kourou ve Francouzské Guyaně a kosmodromy ve Spojených státech. Na první pohled je patrné, že by kosmodrom v Severním moři přišel velmi vhod. 

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907