Německá vláda podpořila výstavbu plovoucího kosmodromu v Severním moři

07.09.2021 - Stanislav Mihulka

Z hladiny Severního moře u pobřeží Německa by v budoucnu mohly startovat na oběžnou dráhu malé satelity

<p>Umělecké ztvárnění kosmodromu v Severním moři</p>

Umělecké ztvárnění kosmodromu v Severním moři


Reklama

Německá vláda v těchto dnech vyslovila podporu plánům na vybudování plovoucího kosmodromu v Severním moři. Měl by být využíván především k vynášení malých satelitů evropských zemí. Ministr pro ekonomické záležitosti a energetiku Peter Altmaier z CDU uvedl, že německá vláda bude hrát roli klíčového zákazníka kosmodromu.

Německo podle Altmaiera hodlá posílit národní vesmírný program. Altmaier se zúčastnil podepsání smlouvy o spolupráci mezi německou organizací German Offshore Spaceport Alliance, která bude provozovat plovoucí kosmodrom, a čtyřmi evropskými výrobci raketových technologií – dvěma německými, jedním nizozemským a jedním z Velké Británie.

Plovoucí kosmodrom

Siegfried Russwurm, který je v čele německé průmyslové asociace BDI, zdůraznil, že kosmodrom v Severním moři je příhodný pro vypouštění satelitů na polární a heliosynchronní oběžné dráhy. Projekt počítá s tím, že domovskými přístavy plovoucího kosmodromu budou Brémy a Bremerhaven.

TIP: Do vesmíru z Evropy: Jaká je budoucnost evropských kosmodromů?

V současné době ve světě funguje více než dvacet kosmodromů. Evropské země a společnosti ale ve většině případů musejí využívat Bajkonur v Kazachstánu, Guyanské kosmické centrum poblíž Kourou ve Francouzské Guyaně a kosmodromy ve Spojených státech. Na první pohled je patrné, že by kosmodrom v Severním moři přišel velmi vhod. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907