Nemrtví na orbitě: Nad našimi hlavami krouží množství „zombie satelitů“

30.11.2022 - Stanislav Mihulka

Na oběžné dráze zůstávají tisíce nefunkčních satelitů. Některé z nich se ale „vracejí ze záhrobí“ a mohou opět začít komunikovat i po mnoha dlouhých letech


Reklama

Na zemské orbitě se nachází téměř pět tisíc satelitů a přístrojů nejrůznějšího zaměření. Drtivá většina z nich putuje po nízké oběžné dráze (LEO) – podle odhadů z loňského roku je na nízké oběžné dráze přibližně 3 790 aktivních satelitů. Vedle nich se na LEO nachází zhruba stejné množství satelitů nefunkčních a vyřazených. Tato vysloužilá zařízení krouží nad našimi hlavami a jsou ponechána vlastnímu osudu.

Občas se ale stane, že dávno „mrtvý“ satelit samovolně „ožije“ a opět zahájí komunikaci. Někdy se tak stává po opravdu dlouhé době. V některých případech dochází k cílenému „oživení“, kdy se operátorům podaří vyřešit technické problémy, které dřívější komunikaci znemožňovaly. V obou případech se hovoří o tzv. „zombie satelitech“, protože jde o odepsaná zařízení.

Zombie na oběžné dráze

Jedním z takových je například americký satelit Transit 5B-5 s jaderným zdrojem energie. Satelity tohoto typu sloužily jako předchůdce satelitní navigace GPS. Zmíněný satelit byl vypuštěn v roce 1965 a pracoval až do roku 1996, kdy by poslán do výslužby. Operátoři jej už nemohli ovládat, ale Transit 5B-5 ještě dlouho „přízračně“ komunikoval se Zemí.

Dalším příkladem je telekomunikační satelit Galaxy 15, který je součástí flotily satelitů společnosti Intelsat. Odstartoval v roce 2005 a měl být aktivní 15 let. V dubnu 2010 nad ním ale operátoři ztratili kontrolu a satelit se přesunul na jinou pozici na orbitě. Po více než půl roce se v prosinci 2010 satelit sám restartoval a Intelsat s ním opět navázal spojení. Galaxy 15 se vrátil na původní pozici a mohl pokračovat v činnosti.

Jedním ze známých případů „návratu ze záhrobí“ je i satelit pro přenos amatérského rádiového provozu AMSAT-OSCAR 7, vypuštěný v roce 1974. Byl aktivní 7 let, v roce 1981 jej ale vyřadilo z provozu selhání baterií. O 21 let později, v roce 2002 všechny zaskočil, když opět zahájil komunikaci.

TIP: Astronomové varují: Odpad na oběžné dráze komplikuje výhled do vesmíru

Jedním z absolutních „zombie“ rekordmanů je satelit řady Lincoln Experimental Satellites LES-1, jehož úkolem bylo testovat technologii rádiového vysílání Super High Frequency. Při letu na oběžnou dráhu v roce 1965 se nedostal do požadované výšky a vymkl se kontrole. O to větší ale zavládlo překvapení, když se LES-1 po 47 letech ozval.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907