Není nad dobré jídlo: Divoce žijící gorily si prozpěvují při obědě

02.03.2016 - Stanislav Mihulka

Pozorování goril nížinných prozradilo, že při jídle vydávají specifické zvuky


Reklama

O mnoha různých zvířatech víme, že při jídle vydávají určité zvuky. Zjistili jsme to i o našich nejbližších příbuzných – šimpanzech a bonobech.

Donedávna ale nebylo jasno, jak je tomu u goril. Mezi odborníky se povídalo, že takové zvuky slyšeli goril v zoologických zahradách, důkazy ale chyběly.

Až teď se to povedlo německým vědcům, kteří pozorovali dvě skupiny goril nížinných ve volné přírodě v africkém Kongu. Zjistili, že gorily vydávají během jídla dva různé zvuky – jeden podobný hučení a druhý připomínající zpěv.

Gorily těmito zvuky vyjadřují spokojenost s jídlem. V zoologických zahradách při jídle zpívají zřejmě všechny gorily, v přírodě pouze dominantní samci se stříbrným hřebetem, kteří tím dávají najevo svoji autoritu a postavení šéfa celé gorilí tlupy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, PLoS One

  • Zdroj fotografií: Thomas Lersch / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907