Není nad dobré jídlo: Divoce žijící gorily si prozpěvují při obědě

02.03.2016 - Stanislav Mihulka

Pozorování goril nížinných prozradilo, že při jídle vydávají specifické zvuky


Reklama

O mnoha různých zvířatech víme, že při jídle vydávají určité zvuky. Zjistili jsme to i o našich nejbližších příbuzných – šimpanzech a bonobech.

Donedávna ale nebylo jasno, jak je tomu u goril. Mezi odborníky se povídalo, že takové zvuky slyšeli goril v zoologických zahradách, důkazy ale chyběly.

Až teď se to povedlo německým vědcům, kteří pozorovali dvě skupiny goril nížinných ve volné přírodě v africkém Kongu. Zjistili, že gorily vydávají během jídla dva různé zvuky – jeden podobný hučení a druhý připomínající zpěv.

Gorily těmito zvuky vyjadřují spokojenost s jídlem. V zoologických zahradách při jídle zpívají zřejmě všechny gorily, v přírodě pouze dominantní samci se stříbrným hřebetem, kteří tím dávají najevo svoji autoritu a postavení šéfa celé gorilí tlupy.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, PLoS One

  • Zdroj fotografií: Thomas Lersch / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907