Není nad dobré jídlo: Divoce žijící gorily si prozpěvují při obědě

02.03.2016 - Stanislav Mihulka

Pozorování goril nížinných prozradilo, že při jídle vydávají specifické zvuky


Reklama

O mnoha různých zvířatech víme, že při jídle vydávají určité zvuky. Zjistili jsme to i o našich nejbližších příbuzných – šimpanzech a bonobech.

Donedávna ale nebylo jasno, jak je tomu u goril. Mezi odborníky se povídalo, že takové zvuky slyšeli goril v zoologických zahradách, důkazy ale chyběly.

Až teď se to povedlo německým vědcům, kteří pozorovali dvě skupiny goril nížinných ve volné přírodě v africkém Kongu. Zjistili, že gorily vydávají během jídla dva různé zvuky – jeden podobný hučení a druhý připomínající zpěv.

Gorily těmito zvuky vyjadřují spokojenost s jídlem. V zoologických zahradách při jídle zpívají zřejmě všechny gorily, v přírodě pouze dominantní samci se stříbrným hřebetem, kteří tím dávají najevo svoji autoritu a postavení šéfa celé gorilí tlupy.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, PLoS One

  • Zdroj fotografií: Thomas Lersch / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907