Neobyčejné zvířecí výkony: Ještěr s dýchacím přístrojem

02.04.2021 - Zuzana Teličková

Bioložka Lindsey Swierková zdokumentovala neobyčejnou schopnost plaza z rodu leguánovitých ještěrů, který dokáže zůstat pod vodou dlouhých 16 minut. Její výzkum ukázal, že za to zřejmě vděčí originálnímu hospodaření se vzduchovými bublinami...

<p>Ještěr druhu <strong><em>Anolis aquaticus</em></strong> žije v Panamě a Kostarice. Tento živočich si podle všeho vyvinul účinný způsob dýchání pod vodou. Bublina zřejmě drží na svém místě díky zvláštnímu tvaru jeho hlavy.</p>

Ještěr druhu Anolis aquaticus žije v Panamě a Kostarice. Tento živočich si podle všeho vyvinul účinný způsob dýchání pod vodou. Bublina zřejmě drží na svém místě díky zvláštnímu tvaru jeho hlavy.


Reklama

Bioložka Lindsey Swierková, která působí na State University of New York, si anolise Anolis aquaticus, který v češtině nemá pojmenování, poprvé všimla v horských bystřinách Kostariky. Ještěr při vyrušení zmizel ve vodě a zůstal ponořený neobvykle dlouho. Taková strategie je při úniku před predátory pochopitelná a účinná, ale vědkyni vrtalo hlavou, jak dokáže anolis vydržet pod hladinou déle než čtvrt hodiny.

„Udělalo to na mě dojem a tak jsem během následujících let anolise podrobně sledovala pomocí podvodních fotoaparátů a kamer. Díky tomu jsem zjistila, že podle všeho využívají k dýchání bublinu vzduchu, kterou mají jakoby přilepenou k hlavě,“ popisuje Swierková.

TIP: Dýchají jen povrchem těla: Proč je dobré ztratit plíce?

Bioložka dále rozvádí svou teorii: „Myslím, že je možné, že kolem anolisovy hlavy a krku jsou zachyceny další zásoby vzduchu a že vdechování a vydechování do vzduchové kapsy umožňuje cirkulaci nevydýchaného vzduchu mezi těmito vzduchovými rezervami. Je taky možné, že pomocí bubliny se ještěr zbavuje kysličníku uhličitého.“ Své teorie bioložka hodlá následně ověřit v laboratorních podmínkách.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907