Neobyčejné zvířecí výkony: Ještěr s dýchacím přístrojem

02.04.2021 - Zuzana Teličková

Bioložka Lindsey Swierková zdokumentovala neobyčejnou schopnost plaza z rodu leguánovitých ještěrů, který dokáže zůstat pod vodou dlouhých 16 minut. Její výzkum ukázal, že za to zřejmě vděčí originálnímu hospodaření se vzduchovými bublinami...

<p>Ještěr druhu <strong><em>Anolis aquaticus</em></strong> žije v Panamě a Kostarice. Tento živočich si podle všeho vyvinul účinný způsob dýchání pod vodou. Bublina zřejmě drží na svém místě díky zvláštnímu tvaru jeho hlavy.</p>

Ještěr druhu Anolis aquaticus žije v Panamě a Kostarice. Tento živočich si podle všeho vyvinul účinný způsob dýchání pod vodou. Bublina zřejmě drží na svém místě díky zvláštnímu tvaru jeho hlavy.


Reklama

Bioložka Lindsey Swierková, která působí na State University of New York, si anolise Anolis aquaticus, který v češtině nemá pojmenování, poprvé všimla v horských bystřinách Kostariky. Ještěr při vyrušení zmizel ve vodě a zůstal ponořený neobvykle dlouho. Taková strategie je při úniku před predátory pochopitelná a účinná, ale vědkyni vrtalo hlavou, jak dokáže anolis vydržet pod hladinou déle než čtvrt hodiny.

„Udělalo to na mě dojem a tak jsem během následujících let anolise podrobně sledovala pomocí podvodních fotoaparátů a kamer. Díky tomu jsem zjistila, že podle všeho využívají k dýchání bublinu vzduchu, kterou mají jakoby přilepenou k hlavě,“ popisuje Swierková.

TIP: Dýchají jen povrchem těla: Proč je dobré ztratit plíce?

Bioložka dále rozvádí svou teorii: „Myslím, že je možné, že kolem anolisovy hlavy a krku jsou zachyceny další zásoby vzduchu a že vdechování a vydechování do vzduchové kapsy umožňuje cirkulaci nevydýchaného vzduchu mezi těmito vzduchovými rezervami. Je taky možné, že pomocí bubliny se ještěr zbavuje kysličníku uhličitého.“ Své teorie bioložka hodlá následně ověřit v laboratorních podmínkách.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší dosud objevený exemplář Tyrannosaura rexe, pojmenovaný podle své objevitelky, paleontoložky Sue Hendricksonové „Sue“, měří na délku 12,3 metru a zaživa vážil až kolem 9500 kilogramů.

Věda
Zajímavosti

Mapa bitvy u Liberce. Vlevo rakouský polní maršál hrabě Christian Moritz von Königsegg-Rothenfels, vpravo pruský vévoda August Wilhelm Braunschweig-Bevern.

Historie

Jelenům wapiti v Yellowstonu téměř vůbec nevadí možnost, že se mohou setkat s vlčí smečkou, přestože na vlky každých 7 až 11 dní skutečně narazí. Během zimy obývá park okolo pěti tisíc jelenů, v létě až kolem 20 tisíc kusů...

Příroda

Kilo a půl humra si v newyorské restauraci dáte zhruba za 35 dolarů (750 Kč). Cena právě uloveného zvířete se v USA pohybuje okolo 7 dolarů za libru (150 korun za půl kilogramu). 

Zajímavosti

Astronaut Piers Sellers během výstupu do otevřeného prostoru v rámci mise STS-121.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907