Neobyčejné zvířecí výkony: Ještěr s dýchacím přístrojem

02.04.2021 - Zuzana Teličková

Bioložka Lindsey Swierková zdokumentovala neobyčejnou schopnost plaza z rodu leguánovitých ještěrů, který dokáže zůstat pod vodou dlouhých 16 minut. Její výzkum ukázal, že za to zřejmě vděčí originálnímu hospodaření se vzduchovými bublinami...

<p>Ještěr druhu <strong><em>Anolis aquaticus</em></strong> žije v Panamě a Kostarice. Tento živočich si podle všeho vyvinul účinný způsob dýchání pod vodou. Bublina zřejmě drží na svém místě díky zvláštnímu tvaru jeho hlavy.</p>

Ještěr druhu Anolis aquaticus žije v Panamě a Kostarice. Tento živočich si podle všeho vyvinul účinný způsob dýchání pod vodou. Bublina zřejmě drží na svém místě díky zvláštnímu tvaru jeho hlavy.


Reklama

Bioložka Lindsey Swierková, která působí na State University of New York, si anolise Anolis aquaticus, který v češtině nemá pojmenování, poprvé všimla v horských bystřinách Kostariky. Ještěr při vyrušení zmizel ve vodě a zůstal ponořený neobvykle dlouho. Taková strategie je při úniku před predátory pochopitelná a účinná, ale vědkyni vrtalo hlavou, jak dokáže anolis vydržet pod hladinou déle než čtvrt hodiny.

„Udělalo to na mě dojem a tak jsem během následujících let anolise podrobně sledovala pomocí podvodních fotoaparátů a kamer. Díky tomu jsem zjistila, že podle všeho využívají k dýchání bublinu vzduchu, kterou mají jakoby přilepenou k hlavě,“ popisuje Swierková.

TIP: Dýchají jen povrchem těla: Proč je dobré ztratit plíce?

Bioložka dále rozvádí svou teorii: „Myslím, že je možné, že kolem anolisovy hlavy a krku jsou zachyceny další zásoby vzduchu a že vdechování a vydechování do vzduchové kapsy umožňuje cirkulaci nevydýchaného vzduchu mezi těmito vzduchovými rezervami. Je taky možné, že pomocí bubliny se ještěr zbavuje kysličníku uhličitého.“ Své teorie bioložka hodlá následně ověřit v laboratorních podmínkách.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za trochu lásky soudní proces zničil Oscaru Wildovi život, vztah, čest i pověst. Vypočítavý mladík poznal, kolik může ze zoufalého básníka vymáčknout. Pak jej neváhal odvrhnout.

Historie

Miliardy vyhozených roušek nikdo nerecykluje. Končí tak coby odpad i v řekách a oceánech.

Zajímavosti
Reklama
Věda

Skupině žoldnéřů zatčených v Harare velel Simon Mann (uprostřed), bývalý důstojník SAS a spoluzakladatel firem Exexutive Outcomes a Sandline International.

Válka

Čínská jednička: Dlouhý pochod 5

Nejvýkonnější nosná raketa lidové republiky je v provozu od letošního roku. Na výšku měří 62 m, její hmotnost dosahuje 880 tun. Středový stupeň má průměr 5 m a lze k němu připojit až čtyři boční, o průměru 3,35 m. Centrální stupeň pohání nejsilnější čínský kryogenní raketový motor YF-77, jako pohonné hmoty slouží kapalný vodík a kyslík. Dlouhý pochod 5 (Čchang-čeng 5, CZ-5) se svými parametry téměř vyrovná americké Deltě IV Heavy: Na nízkou oběžnou dráhu dopraví i 25 tun nákladu. Uplatnění najde například při vynášení lunárních či planetárních sond a při výstavbě nové čínské vesmírné stanice. (foto: CNSA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907