Nepatrný mořský koník: Mistr dokonalé kamufláže

21.07.2017 - Marek Telička

Dokonalá schovávačka -<p>Koníček zakrslý (Hippocampus bargibanti) u gorgonie druhu Muricella plectana</p>
Dokonalá schovávačka -

Koníček zakrslý (Hippocampus bargibanti) u gorgonie druhu Muricella plectana


Reklama

Koníček zakrslý (Hippocampus bargibanti) je asi jen 2,5 centimetru velký mořský tvor, kterého můžete vidět v pobřežních vodách Japonska, Indonésie, Papuy-Nové Guiney, severní Austrálie a Nové Kaledonie. Pokud jej tedy odhalíte, protože tohoto nepatrného živočicha před spatřením chrání nejen velikost, ale rovněž vynikající maskování. S oblibou se totiž pohybuje kolem vějířů gorgonií, s nimiž dokonale splývá.

TIP: Anarchie pod mořskou hladinou aneb Nespoutaní delfíni kapverdští

Existují dvě barevné variety koníčka zakrslého – šedá s červenými výrůstky, která žije na gorgoniích rodu Muricella plectana a žlutá s oranžovými výrůstky. Druhého jmenovaného koníka je možné najít na gorgoniích Muricella paraplectana. Kamufláž je natolik účinná, že koníci byli objeveni teprve tehdy, když byli jejich hostitelé vyjmuti z mořského dna a umístěni do mořských akvárií.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 6/2011

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907