Nepříjemnost pro dalekohled Jamese Webba: Jeho zrcadlo zasáhl mikrometeoroid

13.06.2022 - Stanislav Mihulka

Segment primárního zrcadla dalekohledu Jamese Webba inkasoval zásah kosmickým prachem. Podobným srážkám se nelze úplně vyhnout

<p>Technici NASA připravují dalekohled Jamese Webba</p>

Technici NASA připravují dalekohled Jamese Webba


Reklama

Ať se nám to líbí nebo ne, vesmír není úplně prázdný. I když se naše sondy a kosmické lodi nepohybují přímo v zóně orbitálního odpadu, i tak jsou ohroženy srážkou s kosmickým prachem i většími útvary. Ve čtvrtek NASA oznámila, že jeden ze segmentů primárního zrcadla nového vesmírného teleskopu Jamese Webba byl zasažen mikrometeoroidem.

Na první pohled to vypadá jako velká nepříjemnost, po rychlém zhodnocení to ale zřejmě nebude tak zlé. Vše nasvědčuje tomu, že dalekohled stále pracuje na úrovni, která překračuje původní požadavky mise. V datech je sice znát nepatrný pozůstatek této srážky ale to je vše. Budoucí objevy podle operátorů mise nejsou ohroženy.

Srážka s prachem

V tomto případě šlo o částici kosmického prachu, která byla menší než zrnko písku. Podle NASA se podobným srážkám nedá zabránit prakticky při žádném kosmickém letu. „Šlo o větší srážku, než jaké odborníci NASA dříve modelovali a předčila i vše, co tým dalekohledu Jamese Webba testoval na Zemi,uvádí v prohlášení NASA.

TIP: Robotickou ruku na Mezinárodní vesmírné stanici zasáhl kosmický odpad

Jestliže jsou segmenty zrcadla teleskopu Jamese Webba vystavena kosmickému prostoru,“ říká Lee Feinberg z Goddardova kosmického střediska NASA, „museli jsme očekávat občasné zásahy zrcadla meteoroidy. Je nevyhnutelné, že budou postupně snižovat výkon dalekohledu.

Podle Feinberga s kolegy zaznamenali již čtyři zásahy mikrometeoriody, které odpovídaly jejich odhadům. Podle něj přitom nejde o projev nějakého roje mikrometeoroidů, ale o čistě náhodnou událost, k jakým ve vesmíru prostě občas dochází. Pokud by byl dalekohled ohrožen známým rojem mikrometeoroidů, mohou jeho operátoři nastavit dalekohled tak, aby bylo možné škody minimalizovat.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907