Robotickou ruku na Mezinárodní vesmírné stanici zasáhl kosmický odpad

04.06.2021 - Stanislav Mihulka

Smetí na orbitě Země o sobě opět dalo vědět. Na robotické ruce Mezinárodní vesmírné stanice zeje nový otvor

<p>Robotická ruka Canadarm2 po zásahu kosmickým smetím</p>

Robotická ruka Canadarm2 po zásahu kosmickým smetím


Reklama

Oběžná dráha je plná smetí. A je to čím dál horší. Pozemní operátoři v dnešní době nepřetržitě sledují pohyb více než 23 tisíc objektů na orbitě, které jsou velikosti míče na softball a větší. Jejich snahou je předejít srážce takového objektu s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS) anebo některým ze satelitů. Kolem Země pak samozřejmě obíhá ještě mnohem více menších objektů. Vzhledem k jejich velikosti je ale není možné sledovat.

NASA bere možnost srážky Mezinárodní vesmírné stanice s kosmickým odpadem velmi vážně. Bezpečnost astronautů na palubě stanice je ostatně absolutní prioritou všech zemí, které se podílejí na provozu ISS. Navzdory všem bezpečnostním opatřením se ale občas stane, že se stanice občas s nějakým kouskem kosmického smetí srazí.

Zásah robotické ruky

Jedna taková srážka byla odhalena před pár týdny, ve středu 12. května, při rutinní kontrole robotické ruky vesmírné stanice Canadarm2. Experti Kanadské vesmírné agentury CSA a NASA v těchto dnech analyzují snímky místa zásahu a hodnotí možné poškození robotické ruky, která byla zasažena malým kouskem orbitálního odpadu. 

TIP: Nebezpečí ve vesmíru: Americká sonda LRO přežila zásah mikrometeoroidem

Navzdory zásahu kosmickým smetím se podle dosavadních výsledků analýz zdá, že funkčnost robotické ruky nebyla narušena. Poškození struktury ruky je omezené na malou oblast. Při srážce vznikl otvor o velikosti cca 5 milimetrů. Vyšetřování srážky stále probíhá a Canadarm2 zároveň pokračuje v naplánovaných operacích. Každá taková srážka s dobrým koncem je ale zároveň varováním, že na orbitě není úplně bezpečno.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907