Robotickou ruku na Mezinárodní vesmírné stanici zasáhl kosmický odpad

04.06.2021 - Stanislav Mihulka

Smetí na orbitě Země o sobě opět dalo vědět. Na robotické ruce Mezinárodní vesmírné stanice zeje nový otvor

<p>Robotická ruka Canadarm2 po zásahu kosmickým smetím</p>

Robotická ruka Canadarm2 po zásahu kosmickým smetím


Reklama

Oběžná dráha je plná smetí. A je to čím dál horší. Pozemní operátoři v dnešní době nepřetržitě sledují pohyb více než 23 tisíc objektů na orbitě, které jsou velikosti míče na softball a větší. Jejich snahou je předejít srážce takového objektu s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS) anebo některým ze satelitů. Kolem Země pak samozřejmě obíhá ještě mnohem více menších objektů. Vzhledem k jejich velikosti je ale není možné sledovat.

NASA bere možnost srážky Mezinárodní vesmírné stanice s kosmickým odpadem velmi vážně. Bezpečnost astronautů na palubě stanice je ostatně absolutní prioritou všech zemí, které se podílejí na provozu ISS. Navzdory všem bezpečnostním opatřením se ale občas stane, že se stanice občas s nějakým kouskem kosmického smetí srazí.

Zásah robotické ruky

Jedna taková srážka byla odhalena před pár týdny, ve středu 12. května, při rutinní kontrole robotické ruky vesmírné stanice Canadarm2. Experti Kanadské vesmírné agentury CSA a NASA v těchto dnech analyzují snímky místa zásahu a hodnotí možné poškození robotické ruky, která byla zasažena malým kouskem orbitálního odpadu. 

TIP: Nebezpečí ve vesmíru: Americká sonda LRO přežila zásah mikrometeoroidem

Navzdory zásahu kosmickým smetím se podle dosavadních výsledků analýz zdá, že funkčnost robotické ruky nebyla narušena. Poškození struktury ruky je omezené na malou oblast. Při srážce vznikl otvor o velikosti cca 5 milimetrů. Vyšetřování srážky stále probíhá a Canadarm2 zároveň pokračuje v naplánovaných operacích. Každá taková srážka s dobrým koncem je ale zároveň varováním, že na orbitě není úplně bezpečno.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907