Reklama


Nepřízeň osudu: Nejpodivnější žraloci světa jsou na pokraji vyhubení

07.12.2018 - Stanislav Mihulka

Zvláštní druhy paryb čelí hrozbě vyhubení. Týká se to pilounů, rejnoků nebo například chimér


Reklama

Dnešní paryby, čili žraloci, rejnoci a chiméry, kterých je asi 850 druhů, představují potomky velmi starobylé a také velmi rozmanité skupiny vodních tvorů. Nejedna z těchto paryb je velmi zvláštní svým tvarem či velikostí a budí pozornost odborníků i veřejnosti.

Osud výjimečných paryb je ale v dnešních oceánech nejistý. Podle nové zprávy EDGE of Existence report, která se zaměřila právě na paryby, jsou přinejmenším některé druhy výjimečných paryb na pokraji vymření. Týká se to například pilounů obecných, parejnoků, pilohřbetů nebo chimér.

TIP: Obávaní žraloci bílí jsou v oceánu kořistí: Jejich lovcem ale tentokrát není člověk

Podle představitelů skupiny EDGE Sharks tu sice s námi paryby jsou minimálně od konce období siluru, zhruba 422 milionů let, to ale nemění nic na tom, že mohou být velmi ohrožené. Řada druhů paryb dnes čelí silnému lidskému tlaku, ať už kvůli znečištění prostředí anebo přímo kvůli lovu.

  • Zdroj textu:

    EDGE of Existence report

  • Zdroj fotografií: Simon Fraser University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Potřeba spánku je individuální záležitost. Přesto platí, že dospělý zdravý člověk by měl spát přibližně 8 hodin denně. Někdo potřebuje o hodinu více, jinému stačí o dvě hodiny méně.

Věda
Věda
Historie
Zajímavosti
Vesmír

Na tomto záběru je krásně vidět nejen zbarvení, podle nějž dostal tuleň leopardí druhové jméno, ale rovněž jeho úctyhodné zuby.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907