Nerealizovaný titul Hrdina SNP: Zasloužilí bojovníci

13.09.2016 - Martin Vitko

Pro muže, kteří se nejvíc vyznamenali za Slovenského národního povstání, mělo vzniknout nové vyznamenání. Na udělení titulu Hrdina SNP bylo navrženo šest mužů. Je smutným paradoxem, že polovina z nich se povstání vůbec nezúčastnila

Ľudovít Kukorelli -<p>Ľudovít Kukorelli byl významným odbojářem a partyzánským organizátorem na území Slovenska. Ani on se však přímo do povstání nezapojil. </p>
Ľudovít Kukorelli -

Ľudovít Kukorelli byl významným odbojářem a partyzánským organizátorem na území Slovenska. Ani on se však přímo do povstání nezapojil. 


Reklama

Dne 15. května 1945 bylo na prvním zasedání Slovenské národní rady v Bratislavě deklarováno rozhodnutí o ocenění nejzasloužilejších bojovníků Slovenského národního povstání. Přijatá slavnostní rezoluce ukládala vytvořit řád „Hrdiny Slovenského národního povstání“, který měl být udělen šesti navrženým osobám. Toto ocenění však ve skutečnosti nikdy nebylo zrealizováno a vybraní účastníci odboje byli in memoriam vyznamenáni Řádem Slovenského národního povstání I. třídy.

Hrdinové Slovenského národního povstání

Iniciátoři zřízení titulu Hrdina Slovenského národního povstání pojali první laureáty tohoto ocenění poměrně zeširoka. Komunistický politik Jan Šverma nepochybně sehrál významnou roli v čs. odboji za druhé světové války a zapsal se i do dějin SNP (nejen svým tragickým úmrtím). Příslušníci slovenské armády, kteří přeběhli k sovětským partyzánům – Štefan Tuček a Ján Nálepka – se však vypuknutí povstání na Slovensku vůbec nedožili. A přestože jejich působení v zahraničním odboji ani zdaleka není zanedbatelné, se SNP neměli prakticky nic společného.


Seriál Nerealizovaný titul Hrdina SNP

Zasloužilí bojovníci (vyšlo 13. září)

Poslanec mezi povstalci Jan Šverma (vyšlo 20. září)

Kontroverzní bojovník Daniel Gonda (vyšlo 27. září)

Ľudovít Kukorelli v čele skupiny Čapajev (vyšlo 4. října)

Československý tankista Štefan Tuček (vyšlo 11. října)

Hrdina Sovětského svazu Ján Nálepka (vyšlo 18. října)

Výsadkář a styčný důstojník Michal Pavlovič (vyšlo 25. října)


Ľudovít Kukorelli byl významným odbojářem a partyzánským organizátorem na území Slovenska. Ani on se však přímo do povstání nezapojil. Rozporuplně může působit také navržení stotníka Daniela Gondy na titul Hrdiny. Násilná smrt však do značné míry vedla k omluvě i zapomenutí jeho prohřešků a stala se důvodem přehnané heroizace jeho osoby. Vedle Švermy tak snad jen Michal Pavlovič přímo (a úspěšně!) účinkoval v tomto ozbrojeném vystoupení.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL Slovenské národní povstání

  • Zdroj fotografií: WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907