Nerealizovaný titul Hrdina SNP: Zasloužilí bojovníci

13.09.2016 - Martin Vitko

Pro muže, kteří se nejvíc vyznamenali za Slovenského národního povstání, mělo vzniknout nové vyznamenání. Na udělení titulu Hrdina SNP bylo navrženo šest mužů. Je smutným paradoxem, že polovina z nich se povstání vůbec nezúčastnila

Ľudovít Kukorelli -<p>Ľudovít Kukorelli byl významným odbojářem a partyzánským organizátorem na území Slovenska. Ani on se však přímo do povstání nezapojil. </p>
Ľudovít Kukorelli -

Ľudovít Kukorelli byl významným odbojářem a partyzánským organizátorem na území Slovenska. Ani on se však přímo do povstání nezapojil. 


Reklama

Dne 15. května 1945 bylo na prvním zasedání Slovenské národní rady v Bratislavě deklarováno rozhodnutí o ocenění nejzasloužilejších bojovníků Slovenského národního povstání. Přijatá slavnostní rezoluce ukládala vytvořit řád „Hrdiny Slovenského národního povstání“, který měl být udělen šesti navrženým osobám. Toto ocenění však ve skutečnosti nikdy nebylo zrealizováno a vybraní účastníci odboje byli in memoriam vyznamenáni Řádem Slovenského národního povstání I. třídy.

Hrdinové Slovenského národního povstání

Iniciátoři zřízení titulu Hrdina Slovenského národního povstání pojali první laureáty tohoto ocenění poměrně zeširoka. Komunistický politik Jan Šverma nepochybně sehrál významnou roli v čs. odboji za druhé světové války a zapsal se i do dějin SNP (nejen svým tragickým úmrtím). Příslušníci slovenské armády, kteří přeběhli k sovětským partyzánům – Štefan Tuček a Ján Nálepka – se však vypuknutí povstání na Slovensku vůbec nedožili. A přestože jejich působení v zahraničním odboji ani zdaleka není zanedbatelné, se SNP neměli prakticky nic společného.


Seriál Nerealizovaný titul Hrdina SNP

Zasloužilí bojovníci (vyšlo 13. září)

Poslanec mezi povstalci Jan Šverma (vyšlo 20. září)

Kontroverzní bojovník Daniel Gonda (vyšlo 27. září)

Ľudovít Kukorelli v čele skupiny Čapajev (vyšlo 4. října)

Československý tankista Štefan Tuček (vyšlo 11. října)

Hrdina Sovětského svazu Ján Nálepka (vyšlo 18. října)

Výsadkář a styčný důstojník Michal Pavlovič (vyšlo 25. října)


Ľudovít Kukorelli byl významným odbojářem a partyzánským organizátorem na území Slovenska. Ani on se však přímo do povstání nezapojil. Rozporuplně může působit také navržení stotníka Daniela Gondy na titul Hrdiny. Násilná smrt však do značné míry vedla k omluvě i zapomenutí jeho prohřešků a stala se důvodem přehnané heroizace jeho osoby. Vedle Švermy tak snad jen Michal Pavlovič přímo (a úspěšně!) účinkoval v tomto ozbrojeném vystoupení.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL Slovenské národní povstání

  • Zdroj fotografií: WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Zvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Historie

Mléčná dráha je plná hvězdných proudů. (ilustrace: NASA/JPL-CALTECH, R. HurtCC BY 4.0)

Vesmír

Nejstarší dechový nástroj nalezený v Číně je starý přibližně 10 tisíc let. (foto: Wikimedia Commons, Gary ToddCC0 1.0)

Zajímavosti

Rakety Pershing II připravené k odpálení na výcvikové základně Fort Bliss v Texasu, leden 1987. (foto: Wikimedia Commons, The National Archives at College Park, CC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907