Nesahat! Pláže na pobřeží Texasu zaplavují nebezpeční modří draci

14.05.2020 - Stanislav Mihulka

Jižní Texas čelí velkému množství bizarních mořských tvorů, kteří mohou být překvapivě nebezpeční

<p>Modrý drak glaukus atlantský</p>

Modrý drak glaukus atlantský


Reklama

Tohle stvoření vypadá jako návštěvník z vesmíru nebo alespoň z fantasy příběhu. Neuvěřitelně modrý a bizarně tvarovaný glaukus atlantský, přezdívaný jako „modrý drak“, je ale ve skutečnosti mořský plž. Navzdory snovému vzezření jde o nelítostného dravce, který útočí na mnohem větší kořist a mívá i sklony ke kanibalismu.

Americký národní park Padre Island National Seashore (PINS), který leží na pobřeží Texasu, poblíž hranice s Mexikem, nedávno varoval návštěvníky, ať si na plážích národního parku i v jeho okolí dávají pozor právě na modré draky. Obvykle je setkání s tímto několikacentimetrovým plžem vzácné, teď se jich tam ale objevuje nápadně mnoho. Lidé by na tohoto překrásného měkkýše raději neměli vůbec sahat.

TIP: Brazilský vědec objevil první žábu s jedovatými ostny. A pořádně to odnesl

Modří draci jsou totiž nečekaně nebezpeční. A jejich nebezpečnost záleží na tom, co dotyčný plž v nedávné době jedl. Oblíbenou potravou modrých draků totiž jsou velice jedovaté měchýřovky portugalské a podobní jedovatí trubýši. A tito plži mají pozoruhodnou schopnost uloupit žahavé buňky měchýřovky, kterou snědli, a použít je pro svou vlastní ochranu. Když na takového modrého draka někdo sáhne, jakoby se dotkl měchýřovky portugalské. Je to šokující, bolestivé a někdy i životu nebezpečné. 

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Sylke Rohrlach / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907