Nesahat! Pláže na pobřeží Texasu zaplavují nebezpeční modří draci

14.05.2020 - Stanislav Mihulka

Jižní Texas čelí velkému množství bizarních mořských tvorů, kteří mohou být překvapivě nebezpeční

<p>Modrý drak glaukus atlantský</p>

Modrý drak glaukus atlantský


Reklama

Tohle stvoření vypadá jako návštěvník z vesmíru nebo alespoň z fantasy příběhu. Neuvěřitelně modrý a bizarně tvarovaný glaukus atlantský, přezdívaný jako „modrý drak“, je ale ve skutečnosti mořský plž. Navzdory snovému vzezření jde o nelítostného dravce, který útočí na mnohem větší kořist a mívá i sklony ke kanibalismu.

Americký národní park Padre Island National Seashore (PINS), který leží na pobřeží Texasu, poblíž hranice s Mexikem, nedávno varoval návštěvníky, ať si na plážích národního parku i v jeho okolí dávají pozor právě na modré draky. Obvykle je setkání s tímto několikacentimetrovým plžem vzácné, teď se jich tam ale objevuje nápadně mnoho. Lidé by na tohoto překrásného měkkýše raději neměli vůbec sahat.

TIP: Brazilský vědec objevil první žábu s jedovatými ostny. A pořádně to odnesl

Modří draci jsou totiž nečekaně nebezpeční. A jejich nebezpečnost záleží na tom, co dotyčný plž v nedávné době jedl. Oblíbenou potravou modrých draků totiž jsou velice jedovaté měchýřovky portugalské a podobní jedovatí trubýši. A tito plži mají pozoruhodnou schopnost uloupit žahavé buňky měchýřovky, kterou snědli, a použít je pro svou vlastní ochranu. Když na takového modrého draka někdo sáhne, jakoby se dotkl měchýřovky portugalské. Je to šokující, bolestivé a někdy i životu nebezpečné. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Sylke Rohrlach / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907