Nesahat! Pláže na pobřeží Texasu zaplavují nebezpeční modří draci

14.05.2020 - Stanislav Mihulka

Jižní Texas čelí velkému množství bizarních mořských tvorů, kteří mohou být překvapivě nebezpeční

<p>Modrý drak glaukus atlantský</p>

Modrý drak glaukus atlantský


Reklama

Tohle stvoření vypadá jako návštěvník z vesmíru nebo alespoň z fantasy příběhu. Neuvěřitelně modrý a bizarně tvarovaný glaukus atlantský, přezdívaný jako „modrý drak“, je ale ve skutečnosti mořský plž. Navzdory snovému vzezření jde o nelítostného dravce, který útočí na mnohem větší kořist a mívá i sklony ke kanibalismu.

Americký národní park Padre Island National Seashore (PINS), který leží na pobřeží Texasu, poblíž hranice s Mexikem, nedávno varoval návštěvníky, ať si na plážích národního parku i v jeho okolí dávají pozor právě na modré draky. Obvykle je setkání s tímto několikacentimetrovým plžem vzácné, teď se jich tam ale objevuje nápadně mnoho. Lidé by na tohoto překrásného měkkýše raději neměli vůbec sahat.

TIP: Brazilský vědec objevil první žábu s jedovatými ostny. A pořádně to odnesl

Modří draci jsou totiž nečekaně nebezpeční. A jejich nebezpečnost záleží na tom, co dotyčný plž v nedávné době jedl. Oblíbenou potravou modrých draků totiž jsou velice jedovaté měchýřovky portugalské a podobní jedovatí trubýši. A tito plži mají pozoruhodnou schopnost uloupit žahavé buňky měchýřovky, kterou snědli, a použít je pro svou vlastní ochranu. Když na takového modrého draka někdo sáhne, jakoby se dotkl měchýřovky portugalské. Je to šokující, bolestivé a někdy i životu nebezpečné. 

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Sylke Rohrlach / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Autoportrét roveru Curiosity na náhorní plošině Naukluft na úpatí Mount Sharp.

Vesmír

Nesourodá dvojice z Pompejí zahynula strašnou smrtí v pyroklastickém mračnu.

Věda

Landwasserský viadukt je jednokolejný šestiklenbový zakřivený železniční viadukt, který se vine nad švýcarskou říčkou Landwasser a spojuje zastávky Alvaneu a Filisur. Na své jihovýchodní straně ústí do 216 metrů dlouhého Landwasserského tunelu. Viadukt navrhl Alexander Acatos a v letech 1901 až 1902 jej postavila firma Müller & Zeerleder. Stavba, která se nachází ve výšce přes tisíc metrů nad mořem, je 65 metrů vysoká a na délku měří 136 metrů. Od roku 2008 je viadukt součástí kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Revue

Situace zachycená na tomto snímku nebývá příliš často k vidění. Obrázek samice medvěda hnědého s mládětem na zádech má však logické vysvětlení.

Příroda

Interiér londýnské kavárny na přelomu 18. a 19. století. Ženská petice proti pití kávy vylíčila kafaře jako neschopné impotenty.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907