Nesmysly v indických učebnicích: Letadla i zákony gravitace známe již pět tisíc let

17.10.2018 - Martin Reichman

Indické univerzity učí své studenty, že letadla vynalezli indičtí učenci již před pěti tisíci lety


Reklama

Indický školský systém vstřebává horkou novinku. Na vybraných školách se do osnov dostává nový vzdělávací program, v němž se studenti například dozví, že vynálezcem letadla nejsou bratři Wrightové, ale Maharshi Bhardwaj, který princip letadla popsal v jednom ze svých eposů před 5 tisíci lety.   

Podobně i vynález elektřiny nebo baterií je připisován starodávným indickým vědcům. Ušetřen nezůstal ani Isaac Newton. Podle indických lektorů jsou gravitační zákony popsány ve Rgvédě – hinduistickém textu komponovaném v letech 1 500 až 1 000 př.n.l. a sepsaném přibližně o tisíc let později.

TIP: Turecká univerzita nabízí kurzy ufologie a mimozemské diplomacie

„Celé věky posloucháme o skvělých britských vynálezcích. Myslím, že je nejvyšší čas to změnit,“ uvedl v reakci na novinku jeden z nejmenovaných indických profesorů. Novinka se má dotknout jen části vzdělávacího systému a půjde o volitelný předmět zaměřený na indické filozofické, jazykové a umělecké tradice na vybraných školách. I tak ale budí projekt značné kontroverze zejména mezi vědeckou ale i laickou veřejností.

  • Zdroj textu:

    The Print

  • Zdroj fotografií: Pixabay

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Vesmírná loď vstupuje do atmosféry. Nyní vše závisí na bezvadné funkci tepelného štítu.

Vesmír

Konstantin Rokossovskij zastával během bitvy funkci velitele Centrálního frontu.

Válka

Domácí kamera Ring Always Home Cam může létat. Za letu pátrá po vetřelcích, kontroluje domácí spotřebiče i zavřená okna.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907