Neuvěřitelné zápasy o přežití: Zázračný pád z 3000 metrů do peruánské džungle

15.04.2021 - Marek Telička

Příběh sedmnáctileté Juliane Koepcke svého času obletěl celý svět, a dal vzniknout dokonce několika filmovým a knižním zpracováním. Není divu – zázraky takového kalibru, jakým se záchrana mladé dívky po pádu letadla a překonání nástrah peruánské džungle bezesporu stala, se neodehrávají denně.

<p>Juliane Koepcke v jednom z filmových zpracování příběhu z roku 1976, kde její postavu ztvárnila britská herečka Susan Penhaligonová. Ve výřezu skutečná Juliane Koepcke v roce 2000. <em>(foto: Profimedia)</em></p>

Juliane Koepcke v jednom z filmových zpracování příběhu z roku 1976, kde její postavu ztvárnila britská herečka Susan Penhaligonová. Ve výřezu skutečná Juliane Koepcke v roce 2000. (foto: Profimedia)


Reklama

Přesně na Štědrý den roku 1971 seděla Juliane Koepcke spolu se svou matkou, dalšími 91 pasažéry a členy posádky na palubě letadla z Limy do menšího peruánského města Pucallpa. Stroj se však dostal do bouřky, ve výšce zhruba tří tisíc metrů jej zasáhl blesk, načež se prakticky rozlomil v půli. Juliane – připásanou v sedadle – to vymrštilo ven a po tříkilometrovém volném pádu skončila v hustém porostu, stále ještě připoutaná v křesle. Měla ošklivou tržnou ránu na ruce, zlomenou klíční kost a oči jí natekly tak, že téměř neviděla. Navíc přišla o brýle. Kromě těchto zranění a traumatického šoku však jako jediná z bezmála stovky lidí na palubě zázračně přežila. 

Sedmnáctiletá dívka se nejprve pokoušela – neúspěšně – najít svou matku. Později objevila sladkosti z paluby letadla, a další dny tak měla alespoň něco málo k jídlu. Naštěstí jí její otec, biolog Hans-Wilhelm Koepcke, často vyprávěl o džungli. Když tedy Juliane našla vodní tok, vydala se podél něj vstříc záchraně v civilizaci. Říčka jí rovněž poskytovala dostatek čisté vody. Touto „vodní cestou“ postupovala dívka devět dní, až narazila na kánoi zakotvenou u břehu. Pádlovala na ní dál po proudu, kde našla opuštěný dřevařský srub a u něj motorovou loď. Později na tuto situaci vzpomínala: „Zůstala jsem tam, i když bych ráda pokračovala dál. Jenže jsem tu loď nechtěla vzít. Nechtěla jsem ji ukrást.“ 

Pár hodin nato dorazili na místo dřevorubci, kteří přístřešek používali jako dočasný úkryt. V rámci možností ošetřili Juliane rány a následujícího rána ji po řece dopravili do městečka Tournavista. Odtam se už dostala malým letadlem do Pucallpy.

TIP: Překvapivá statistika: Lze přežít přežít volný pád z letadla bez padáku?

Havárie letu Lansa 508 je podle záznamů v Guinnessově knize rekordů nejtragičtější událostí způsobenou zásahem blesku. Z 92 cestujících a členů posádky ji dokázala přežít jen Juliane Koepcke. Tragická událost se dočkala několika filmových zpracování – již v roce 1974 natočil na motivy Julianina příběhu Giuseppe Maria Scotese film Zázraky se dějí a v roce 2000 Werner Herzog dokumentární drama Julianin pád do džungle. Příběh Juliane Koepcke vyšel i knižně – v češtině pod názvem Zázraky se dějí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přistání na letišti Courchevel je možné pouze se speciální licencí – jde o páté nejnebezpečnější letiště světa.

Zajímavosti

Současné kombajny váží desítky tun a velice zatěžují půdu na polích, což ohrožuje jejich úrodu.

Věda
Reklama

Konstelace satelitů Swarm

Vesmír

Eisenhower považoval za nejlepšího německého velitele Gerda von Rundstedta (zcela vlevo).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907