Neuvěřitelné zápasy o přežití: Zázračný pád z 3000 metrů do peruánské džungle

Příběh sedmnáctileté Juliane Koepcke svého času obletěl celý svět, a dal vzniknout dokonce několika filmovým a knižním zpracováním. Není divu – zázraky takového kalibru, jakým se záchrana mladé dívky po pádu letadla a překonání nástrah peruánské džungle bezesporu stala, se neodehrávají denně.

15.04.2021 - Marek Telička



Přesně na Štědrý den roku 1971 seděla Juliane Koepcke spolu se svou matkou, dalšími 91 pasažéry a členy posádky na palubě letadla z Limy do menšího peruánského města Pucallpa. Stroj se však dostal do bouřky, ve výšce zhruba tří tisíc metrů jej zasáhl blesk, načež se prakticky rozlomil v půli. Juliane – připásanou v sedadle – to vymrštilo ven a po tříkilometrovém volném pádu skončila v hustém porostu, stále ještě připoutaná v křesle. Měla ošklivou tržnou ránu na ruce, zlomenou klíční kost a oči jí natekly tak, že téměř neviděla. Navíc přišla o brýle. Kromě těchto zranění a traumatického šoku však jako jediná z bezmála stovky lidí na palubě zázračně přežila. 

Sedmnáctiletá dívka se nejprve pokoušela – neúspěšně – najít svou matku. Později objevila sladkosti z paluby letadla, a další dny tak měla alespoň něco málo k jídlu. Naštěstí jí její otec, biolog Hans-Wilhelm Koepcke, často vyprávěl o džungli. Když tedy Juliane našla vodní tok, vydala se podél něj vstříc záchraně v civilizaci. Říčka jí rovněž poskytovala dostatek čisté vody. Touto „vodní cestou“ postupovala dívka devět dní, až narazila na kánoi zakotvenou u břehu. Pádlovala na ní dál po proudu, kde našla opuštěný dřevařský srub a u něj motorovou loď. Později na tuto situaci vzpomínala: „Zůstala jsem tam, i když bych ráda pokračovala dál. Jenže jsem tu loď nechtěla vzít. Nechtěla jsem ji ukrást.“ 

Pár hodin nato dorazili na místo dřevorubci, kteří přístřešek používali jako dočasný úkryt. V rámci možností ošetřili Juliane rány a následujícího rána ji po řece dopravili do městečka Tournavista. Odtam se už dostala malým letadlem do Pucallpy.

TIP: Překvapivá statistika: Lze přežít přežít volný pád z letadla bez padáku?

Havárie letu Lansa 508 je podle záznamů v Guinnessově knize rekordů nejtragičtější událostí způsobenou zásahem blesku. Z 92 cestujících a členů posádky ji dokázala přežít jen Juliane Koepcke. Tragická událost se dočkala několika filmových zpracování – již v roce 1974 natočil na motivy Julianina příběhu Giuseppe Maria Scotese film Zázraky se dějí a v roce 2000 Werner Herzog dokumentární drama Julianin pád do džungle. Příběh Juliane Koepcke vyšel i knižně – v češtině pod názvem Zázraky se dějí.


Další články v sekci