Neviditelná krása: Jak vznikají nadoblačné blesky?

04.09.2021 - Michal Švanda

<p>Různé druhy elektrických jevů v atmosféře.</p>

Různé druhy elektrických jevů v atmosféře.


Reklama

Nadoblačný blesk představuje rozsáhlý elektrický výboj, k němuž dochází nad mohutnými bouřkovými mraky. Někdy se stane, že se více bouří „propojí“ a vytvoří tzv. mezoškálový konvektivní systém. Pak vzniká celý bouřkový komplex, jednotlivé bouře se vzájemně podporují v růstu a objevuje se značné množství výbojů mezi oblaky. Uvedené samozřejmě nevylučuje výskyt blesků typu mrak–země. 

TIP: Za jakých podmínek vznikají světelné sloupy v atmosféře?

Nadoblačné blesky pak obvykle spouštějí „kladné“ blesky typu mrak–mrak. Na rozdíl od svých známějších bratříčků jsou blesky nadoblačné tvořeny chladným plazmatem, podobají se tak spíše výboji v zářivce. Objevují se ve výškách 50-80 km. 

Obvykle mají nadoblačné blesky červenou barvu a jsou jen obtížně spatřitelné, takže jejich seriózní výzkum umožnil teprve objev vysokorychlostní fotografie. Kvůli prchavosti si vysloužily přezdívku „skřítci“, i když záblesky mohou trvat až dvě sekundy. Podle tvarů rozlišujeme skřítky medúzovité a sloupcovité, další skupinu tvoří elfové či modré výtrysky. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

DART míří na sebevražednou misi ve jménu planetární obrany. (ilustrace: NASA/Johns Hopkins APL, Steve GribbenCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Banánovník nakažený fusariovým vadnutím (TR1). (foto: Flickr, Scot NelsonCC0)

Věda

Seznamte se s oblastí, kde se stékají dvě nejmohutnější moravské řeky Morava a Dyje – seznamte se s krajinou Soutoku. (foto: Petr Zajíček ©)

Příroda

Klášterní komplex dnes. (foto: Shutterstock)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907