Neviditelná krása: Jak vznikají nadoblačné blesky?

04.09.2021 - Michal Švanda

<p>Různé druhy elektrických jevů v atmosféře.</p>

Různé druhy elektrických jevů v atmosféře.


Reklama

Nadoblačný blesk představuje rozsáhlý elektrický výboj, k němuž dochází nad mohutnými bouřkovými mraky. Někdy se stane, že se více bouří „propojí“ a vytvoří tzv. mezoškálový konvektivní systém. Pak vzniká celý bouřkový komplex, jednotlivé bouře se vzájemně podporují v růstu a objevuje se značné množství výbojů mezi oblaky. Uvedené samozřejmě nevylučuje výskyt blesků typu mrak–země. 

TIP: Za jakých podmínek vznikají světelné sloupy v atmosféře?

Nadoblačné blesky pak obvykle spouštějí „kladné“ blesky typu mrak–mrak. Na rozdíl od svých známějších bratříčků jsou blesky nadoblačné tvořeny chladným plazmatem, podobají se tak spíše výboji v zářivce. Objevují se ve výškách 50-80 km. 

Obvykle mají nadoblačné blesky červenou barvu a jsou jen obtížně spatřitelné, takže jejich seriózní výzkum umožnil teprve objev vysokorychlostní fotografie. Kvůli prchavosti si vysloužily přezdívku „skřítci“, i když záblesky mohou trvat až dvě sekundy. Podle tvarů rozlišujeme skřítky medúzovité a sloupcovité, další skupinu tvoří elfové či modré výtrysky. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907