Nevšední podívaná: V Česku byla včera k vidění polární záře

15.03.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

V České republice byla v noci na pondělí vidět polární záře. Fotografie vzácného úkazu pořídil půl hodiny po půlnoci astronom Petr Horálek na břehu sečské přehrady na Chrudimsku

<p>Úkaz, který je v tuzemsku velmi vzácný, byl k vidění po dobu 15 až 20 minut. <em>(foto: Petr Horálek)</em></p>

Úkaz, který je v tuzemsku velmi vzácný, byl k vidění po dobu 15 až 20 minut. (foto: Petr Horálek)


Reklama

„Snímky pocházejí z Ústupek u Sečské přehrady. V noci sice velice silně foukalo, ale to neodradilo od vyhlížení úkazu, který byl velmi prchavý a dopředu jen těžce předpověditelný. Jediným indikátorem, že k tomu může v noci dojít, byly hodnoty na magnetometrech ze švédské Kiruny a také družice ACE,“ uvedl Petr Horálek.

Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Zatímco v polárních oblastech jsou celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácnější. V Česku se přírodní podívaná vyskytuje málokdy, protože je k ní potřeba silná sluneční aktivita a vhodné pozorovací podmínky. Slunce teď pozvolna spěje do maxima své aktivity, jsou proto podle Horálka větší šance na silnější geomagnetické bouře.

TIP: Perly astronomie: Barevná symfonie nebes polární záře

„V posledních dnech ale také v Česku bylo dlouhodobě jasno, což v kombinaci s nedělní geomagnetickou bouří přineslo právě ty vzácné podmínky viditelnosti polární záře i z Česka,“ řekl Horálek.

Astronom uvedl, že není vyloučené, že polární záře v Česku bude vidět v příštích letech, případně ještě letos. „Největší šance na polární záře jsou kolem rovnodennosti, která se nyní blíží,“ dodal. Poslední výraznou polární záři spatřili lidé z území Česka v březnu 2015.

Reklama

  • Zdroj textu:

    TZ Petr Horálek, ČTK

  • Zdroj fotografií:

    Petr Horálek ©
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907