Niagarské vodopády rozzářilo 12 tisíc barevných LED světel

12.12.2016 - Martin Reichman

Trojice majestátních Niagarských vodopádů nabízí nově ještě zajímavější podívanou. Padající proudy vody rozzářilo 12 300 barevných LED diod


Reklama

Niagarské vodopády jsou oblíbenou turistickou atrakcí, která každoročně přiláká statisíce návštěvníků. Zvláštní atmosféru nabízí vodopády zejména v noci. Poprvé se valící se proudy vody rozzářili již v roce 1860 u příležitosti návštěvy britského panovníka Eduard VII. Trvalého osvětlení se ale dočkaly až o 65 let později – v roce 1925. Od té doby je temnota pohlcuje jen během opravdu výjimečných časů – například během úsporných opatření za 2. světové války.

TIP: Niagarské ledopády: Pýcha USA a Kanady pod sněhem

Nyní se osvětlení dočkalo výrazného vylepšení – Niagarské vodopády nově rozzářilo 12 300 barevných LED diod, které nahradily 21 zastarávajících halogenových světel. Projekt, financovaný kanadskými a americkými úřady, který vyšel daňové poplatníky na 3 miliony dolarů, má návštěvníkům nabídnout ještě lepší podívanou. Obří panely s LED diodami umožní nasvícení v barvách a je i výrazně úspornější. Proti stávajícím halogenům spotřebují až o 60 % energie méně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    BBC

  • Zdroj fotografií: Niagara Falls Illumination Board

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907