Nový letoun F35 nabírá zpoždění: K dispozici bude nejdříve v roce 2020

31.03.2016 - Stanislav Mihulka

Kvůli celé řadě problémů se opět zpozdil program klíčového bojového letounu americké armády F35 Lightning II


Reklama

Ne vždy se vše daří podle plánu. Bojový letoun Lockheed Martin F-35 Lightning II by se měl stát univerzálním stíhačem americké armády. Spojené státy plánují pořídit téměř dva a půl tisíce těchto letounů. Projekt, který bude stát americké poplatníky se vším všudy 1,3 bilionu dolarů, ale doprovázejí problémy.

Zástupci Pentagonu nedávno prohlásili, že letouny F35 budou pro testování operačního nasazení k dispozici nejdříve v druhém pololetí roku 2018. To je o rok později, než se původně předpokládalo. Podobná zpoždění přitom postihla vývoj letounu F35 již několikrát.

Příčin zpoždění je prý celá řada. Vývojáři letounu F35 musejí řešit například zranitelnost stroje vůči kybernetickým útokům nebo problémy se softwarem radaru, kvůli němuž se každé čtyři hodiny letového času restartuje celý systém.

Avizovaný termín ale rozhodně neznamená, že v roce 2018 bude mít armáda nové letouny k dispozici. Před bojovým nasazením čeká letouny F35 minimálně dva roky testování, Pentagon tak bude mít výsledky nejdříve v roce 2020. To vše za předpokladu, že nedojde k dalším zpožděním.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Fiscal Times

  • Zdroj fotografií: US Air ForceDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907