Nový letoun F35 nabírá zpoždění: K dispozici bude nejdříve v roce 2020

Kvůli celé řadě problémů se opět zpozdil program klíčového bojového letounu americké armády F35 Lightning II

31.03.2016 - Stanislav MihulkaNe vždy se vše daří podle plánu. Bojový letoun Lockheed Martin F-35 Lightning II by se měl stát univerzálním stíhačem americké armády. Spojené státy plánují pořídit téměř dva a půl tisíce těchto letounů. Projekt, který bude stát americké poplatníky se vším všudy 1,3 bilionu dolarů, ale doprovázejí problémy.

Zástupci Pentagonu nedávno prohlásili, že letouny F35 budou pro testování operačního nasazení k dispozici nejdříve v druhém pololetí roku 2018. To je o rok později, než se původně předpokládalo. Podobná zpoždění přitom postihla vývoj letounu F35 již několikrát.

Příčin zpoždění je prý celá řada. Vývojáři letounu F35 musejí řešit například zranitelnost stroje vůči kybernetickým útokům nebo problémy se softwarem radaru, kvůli němuž se každé čtyři hodiny letového času restartuje celý systém.

Avizovaný termín ale rozhodně neznamená, že v roce 2018 bude mít armáda nové letouny k dispozici. Před bojovým nasazením čeká letouny F35 minimálně dva roky testování, Pentagon tak bude mít výsledky nejdříve v roce 2020. To vše za předpokladu, že nedojde k dalším zpožděním.

  • Zdroj textu

    The Fiscal Times

  • Zdroj fotografií

    US Air Force


Další články v sekci