Plankton, čili jeden z hlavních zdrojů potravy pro mořské živočichy, není v oceánu rozmístěný rovnoměrně. Norští vědci postavili robotickou ponorku, která by měla mapování planktonu v oceánu usnadnit. Dva metry dlouhý podvodní dron nese jméno Harald, které dostal po norském oceánografovi Haraldu Sverdrupovi. Kromě standardních ovládacích a pohonných systémů je dron vybavený zařízením ECOpuck. S jeho pomocí autonomně plující ponorka detekuje červenou fluorescenci, tedy záření, které po osvícení světlem samovolně vytváří fotosyntetické barvivo chlorofyl a.
TIP: Hejna autonomních robotů mohou sledovat počasí nebo sloužit armádě
Elektronický mozek ponorky Harald vyhodnocuje naměřenou fluorescenci a počítá koncentraci planktonu v okolí. Nakonec ponorka vyhotoví 3D mapy výskytu planktonu v místech, kudy proplula. Práce ponorky Harald a dalších podobných zařízení by měla přispět k objasnění příčin poklesu počtu ryb nebo mořských ptáků, a také posloužit při tvorbě opatření k jejich záchraně.
ZajímavostiUlicemi kráčí smrt
Día de Muertos | Mexiko
Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)
VesmírSkupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)
HistoriePo smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, Doronenko, CC BY-SA 4.0)