Čínští Linkspace se snaží dohnat SpaceX s opakovaně použitelnou nosnou raketou
Americké společnosti SpaceX vyrůstá zajímavá konkurence v Číně. Čínská soukromá společnost Linkspace v těchto dnech úspěšně zvládla třetí test své vyvíjené opakovaně použitelné nosné rakety RLV-T5, se startem, letem do malé výšky a přistáním, aniž by byla raketa spojena kabelem se zemí.
Raketa Linkspace, která je vysoká 8,1 metrů, má průměr 0,65 metru a váží 1,5 tuny, se dostala do výšky 300 metrů. Celý let trval 50 sekund a raketa přistála na plošině s přesností na 0,07 metru. V předchozích dvou startech, které se odehrály v březnu a v dubnu, se raketa RLV-T5 dostala do 20, respektive 40 metrů.
Nejnovější test proběhl v novém zařízení společnosti, které se nachází v provincii Čching-chaj, původně severovýchodní části historického území Tibetu. Podle dostupných informací pohání raketu RLV-T5 pět raketových motorů na kapalné palivo, tvořené etanolem a kapalným kyslíkem.
TIP: Čínská společnost LandSpace připravuje první start soukromé rakety
Linkspace by rádi v dohledné době dolétli do výšky 1 kilometru. Pak začnou testovat větší a výkonější model nosné rakety RLV-T6, která by měla dosáhnout výšky 100 kilometrů. Na rok 2021 plánují první test celého letu finální nosné rakety NewLine-1, která by měla být schopná dopravit 200 kilogramů nákladu na oběžnou dráhu ve výšce 500 kilometrů.
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)
HistorieAlbrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VálkaItalský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio Esercito, CC BY-SA 4.0)