Nová data sondy Dawn: Na Ceres je vodní led takřka všude

19.12.2016 - Martin Reichman

Koncentrace vodíku na Vestě a Ceres -<p>Část detekovaného vodíku je ve formě vodního ledu, část v podobě hydratovaných minerálů. Data naznačují, že Vesta je proti Ceres mnohem sušším světem.</p>
Koncentrace vodíku na Vestě a Ceres -

Část detekovaného vodíku je ve formě vodního ledu, část v podobě hydratovaných minerálů. Data naznačují, že Vesta je proti Ceres mnohem sušším světem.


Reklama

Sonda Dawn objevila na Ceres obří ložiska vodního ledu. Dřívější teorie pracovaly s tím, že vodní led se na Ceres vyskytuje jen v určitých lokalitách. Nová data zveřejněná minulý týden na setkání vědců v San Francisku ale naznačují, že vodní led je na této trpasličí planetě takřka všude. Ledová masa se podle vědců nachází těsně pod porézním povrchem Ceres především ve středních a vyšších zeměpisných šířkách. Část vodíku se na Ceres nachází ve formě vodního ledu, část v podobě hydratovaných minerálů.

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA/PSI

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907