Nová data sondy Dawn: Na Ceres je vodní led takřka všude

19.12.2016 - Martin Reichman

Koncentrace vodíku na Vestě a Ceres -<p>Část detekovaného vodíku je ve formě vodního ledu, část v podobě hydratovaných minerálů. Data naznačují, že Vesta je proti Ceres mnohem sušším světem.</p>
Koncentrace vodíku na Vestě a Ceres -

Část detekovaného vodíku je ve formě vodního ledu, část v podobě hydratovaných minerálů. Data naznačují, že Vesta je proti Ceres mnohem sušším světem.


Reklama

Sonda Dawn objevila na Ceres obří ložiska vodního ledu. Dřívější teorie pracovaly s tím, že vodní led se na Ceres vyskytuje jen v určitých lokalitách. Nová data zveřejněná minulý týden na setkání vědců v San Francisku ale naznačují, že vodní led je na této trpasličí planetě takřka všude. Ledová masa se podle vědců nachází těsně pod porézním povrchem Ceres především ve středních a vyšších zeměpisných šířkách. Část vodíku se na Ceres nachází ve formě vodního ledu, část v podobě hydratovaných minerálů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA/PSI

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907