Nová erupce potvrdila pověst nebezpečného indonéského vulkánu Merapi

22.06.2020 - Stanislav Mihulka

Jedna z nejnebezpečnějších sopek světa Gunung Merapi připomněla, že není radno ji podceňovat

<p>Indonéská sopka Merapi se opět probudila. Sloup kouře a popela vystoupal až do výšky 6 kilometrů.</p>

Indonéská sopka Merapi se opět probudila. Sloup kouře a popela vystoupal až do výšky 6 kilometrů.


Reklama

Merapi, indonésky velmi přiléhavě Gunung Merapi, čili Ohňová hora, je velmi mladý a extrémně aktivní stratovulkán, který se nalézá v centrální části indonéského ostrova Jáva. Vzhledem ke své výjimeční aktivitě a k faktu, že v její bezprostřední blízkosti žijí stovky tisíc lidí, je vulkán Merapi považován za jednu z nejnebezpečnějších sopek světa. Na dohled od Merapi se rozkládá metropole této části Jávy, město Yogyakarta (dříve psáno Jogdžakarta) s více než 422 tisíci obyvateli.

Merapi dokáže zpustošit široké okolí, usmrtit mnoho lidí a v minulosti několikrát významně zasáhla do historie Jávy. V neděli 21. června došlo na Merapi ke dvěma výrazným erupcím, které trvaly asi 7 minut. Tyto erupce vytvořily sloup kouře a popela, který vystoupal do výšky 6 kilometrů.

TIP: Poplach na ostrově Bali: Vulkán Agung hrozí bezprostřední explozí

Místní úřady zakázaly vstup do vzdálenosti menší než 3 kilometry od tohoto neklidného vulkánu a také doporučily leteckým společnostem pozorně sledovat vývoj situace. Poslední ničivá erupce Merapi se odehrála v roce 2010, kdy zahynulo více než 300 lidí a z ohrožených oblastí se muselo evakuovat asi 280 tisíc obyvatel. V Indonésii se nachází téměř 130 aktivních vullkánů, ale právě Merapi je jedním z nejobávanějších.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org

  • Zdroj fotografií: Profimedia, euronews

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907