Jedna z nejnebezpečnějších sopek světa Gunung Merapi připomněla, že není radno ji podceňovat
Merapi, indonésky velmi přiléhavě Gunung Merapi, čili Ohňová hora, je velmi mladý a extrémně aktivní stratovulkán, který se nalézá v centrální části indonéského ostrova Jáva. Vzhledem ke své výjimeční aktivitě a k faktu, že v její bezprostřední blízkosti žijí stovky tisíc lidí, je vulkán Merapi považován za jednu z nejnebezpečnějších sopek světa. Na dohled od Merapi se rozkládá metropole této části Jávy, město Yogyakarta (dříve psáno Jogdžakarta) s více než 422 tisíci obyvateli.
Merapi dokáže zpustošit široké okolí, usmrtit mnoho lidí a v minulosti několikrát významně zasáhla do historie Jávy. V neděli 21. června došlo na Merapi ke dvěma výrazným erupcím, které trvaly asi 7 minut. Tyto erupce vytvořily sloup kouře a popela, který vystoupal do výšky 6 kilometrů.
TIP: Poplach na ostrově Bali: Vulkán Agung hrozí bezprostřední explozí
Místní úřady zakázaly vstup do vzdálenosti menší než 3 kilometry od tohoto neklidného vulkánu a také doporučily leteckým společnostem pozorně sledovat vývoj situace. Poslední ničivá erupce Merapi se odehrála v roce 2010, kdy zahynulo více než 300 lidí a z ohrožených oblastí se muselo evakuovat asi 280 tisíc obyvatel. V Indonésii se nachází téměř 130 aktivních vullkánů, ale právě Merapi je jedním z nejobávanějších.
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)