Nová studie: Život v blízkosti ropné rafinerie zvyšuje riziko mozkové mrtvice

10.09.2022 - Stanislav Mihulka

Bydlení v oblasti dotčené ropným průmyslem sebou nese zdravotní rizika. Ukázala to nová studie ze Spojených států

<p>Život v blízkosti ropné rafinerie zvyšuje výskyt mozkové mrtvice o 5,6 procent, ukázala studie z USA. (foto: Pixabay, CC0)</p>

Život v blízkosti ropné rafinerie zvyšuje výskyt mozkové mrtvice o 5,6 procent, ukázala studie z USA. (foto: Pixabay, CC0)


Reklama

Přestože se svět postupně stále více odklání od fosilních paliv, tyto suroviny stále hrají významnou roli coby zdroj energie a suroviny pro průmysl. Jejich těžba, zpracování a použití ale přináší řadu problémů, které ne vždy souvisejí s oteplováním planety. Potvrzuje to i tým amerických a jihokorejských vědců, kteří zkoumali vliv ropných rafinerií na zdraví obyvatel.

Badatelé se zaměřili na výskyt případů mozkové mrtvice u lidí, žijících v blízkosti ropných rafinerií. Výzkum, zveřejněný v recenzovaném vědeckém čtvrtletníku Environmental Research Letters, probíhal v sedmi jižních státech USA – v Alabamě, Mississippi, Louisianě, Arkansasu, Texasu, Novém Mexiku a Oklahomě. Badatelé přitom brali v úvahu i další faktory, které mohly ovlivňovat výskyt mozkové mrtvice a zdraví obyvatel.

Ropa škodí zdraví

Ukázalo se, že lidé, kteří dlouhodobě žijí v okruhu do pěti kilometrů od ropné rafinerie, jsou vystaveni podstatně vyššímu riziku mrtvice. Konkrétní hodnoty se lišily stát od státu, v průměru ale život v blízkosti ropné rafinerie zvyšuje výskyt mozkové mrtvice o 5,6 procent, což není u podobných dat úplně málo.

V současnosti je vliv geografického rozložení ekonomických sektorů a s nimi souvisejících chemických látek na lidské zdraví stále málo prozkoumaný,uvádí vedoucí výzkumu Honghyok Kim z Illinoiské univerzity v Chicagu. „V případě ropného průmyslu to zahrnuje přítomnost směsí znečisťujících látek, které se mohou nacházet v okolním vzduchu, půdě i pitné vodě obytných oblastí.

TIP: Riziko života u dálnic: Lidé v jejich blízkosti častěji trpí demencí

Výsledky výzkumu by mohly mít dopad na prevenci tohoto onemocnění a s ní související politiku na různých úrovních. Zároveň se ukazuje, že nepříznivé zdravotní důsledky ropného průmyslu se týkají především chudších vrstev obyvatelstva. Tito lidé jsou nuceni žít v blízkosti rafinerií, především kvůli práci, a také kvůli obvykle nižším nákladům na živobytí.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907