Nová technologie umí odhalit lháře s 73% přesností

01.12.2021 - Martin Reichman

Výzkumníci z Telavivské univerzity přišli s novým typem detektoru lži. Je přesnější, než jakákoli jiná dostupná technologie


Reklama

Odhalit lež je i v dnešní přetechnizované době těžší, než by se možná mohlo zdát. Přitom zařízení, jež by dokázalo spolehlivě odhalit lež, je snem všech policejních vyšetřovatelů, tajných služeb ale i třeba náborářů a pracovníků oddělení lidských zdrojů obecně. Izraelští výzkumníci z Telavivské univerzity věří, že jejich nová technologie to dokáže. Vyvinuli nanotechnologické zařízení, které pomocí senzorů sleduje nepatrné pohyby obličejových svalů. Podle vědců je lháři mimovolně aktivují a je takřka nemožné je vědomě ovládat.

TIP: Pravda o detektoru lži: Jak je vlastně spolehlivý?

Vývojáři vybavili několik dobrovolníků obličejovým detektorem a podrobili je testům pravdomluvnosti. Detektory zaznamenávaly nepatrné elektromyografické signály produkované pohybem obličejových svalů a figuranty přitom snímala vysokorychlostní kamera. Data následně zpracovávala umělá inteligence. Testy ukázaly 73% úspěšnost identifikace lži, což je lepší výsledek, než jakým se může pochlubit jakákoli jiná dostupná technologie.

Vědci nyní data vyhodnocují a pracují na verzi, která by se obešla bez obličejových detektorů. K odhalení lháře by poté měla stačit jen vysokorychlostní kamera, napojená na umělou inteligenci.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907