Nová technologie umí odhalit lháře s 73% přesností

Výzkumníci z Telavivské univerzity přišli s novým typem detektoru lži. Je přesnější, než jakákoli jiná dostupná technologie

01.12.2021 - Martin ReichmanOdhalit lež je i v dnešní přetechnizované době těžší, než by se možná mohlo zdát. Přitom zařízení, jež by dokázalo spolehlivě odhalit lež, je snem všech policejních vyšetřovatelů, tajných služeb ale i třeba náborářů a pracovníků oddělení lidských zdrojů obecně. Izraelští výzkumníci z Telavivské univerzity věří, že jejich nová technologie to dokáže. Vyvinuli nanotechnologické zařízení, které pomocí senzorů sleduje nepatrné pohyby obličejových svalů. Podle vědců je lháři mimovolně aktivují a je takřka nemožné je vědomě ovládat.

TIP: Pravda o detektoru lži: Jak je vlastně spolehlivý?

Vývojáři vybavili několik dobrovolníků obličejovým detektorem a podrobili je testům pravdomluvnosti. Detektory zaznamenávaly nepatrné elektromyografické signály produkované pohybem obličejových svalů a figuranty přitom snímala vysokorychlostní kamera. Data následně zpracovávala umělá inteligence. Testy ukázaly 73% úspěšnost identifikace lži, což je lepší výsledek, než jakým se může pochlubit jakákoli jiná dostupná technologie.

Vědci nyní data vyhodnocují a pracují na verzi, která by se obešla bez obličejových detektorů. K odhalení lháře by poté měla stačit jen vysokorychlostní kamera, napojená na umělou inteligenci.


Další články v sekci