Nová technologie umí odhalit lháře s 73% přesností

01.12.2021 - Martin Reichman

Výzkumníci z Telavivské univerzity přišli s novým typem detektoru lži. Je přesnější, než jakákoli jiná dostupná technologie


Reklama

Odhalit lež je i v dnešní přetechnizované době těžší, než by se možná mohlo zdát. Přitom zařízení, jež by dokázalo spolehlivě odhalit lež, je snem všech policejních vyšetřovatelů, tajných služeb ale i třeba náborářů a pracovníků oddělení lidských zdrojů obecně. Izraelští výzkumníci z Telavivské univerzity věří, že jejich nová technologie to dokáže. Vyvinuli nanotechnologické zařízení, které pomocí senzorů sleduje nepatrné pohyby obličejových svalů. Podle vědců je lháři mimovolně aktivují a je takřka nemožné je vědomě ovládat.

TIP: Pravda o detektoru lži: Jak je vlastně spolehlivý?

Vývojáři vybavili několik dobrovolníků obličejovým detektorem a podrobili je testům pravdomluvnosti. Detektory zaznamenávaly nepatrné elektromyografické signály produkované pohybem obličejových svalů a figuranty přitom snímala vysokorychlostní kamera. Data následně zpracovávala umělá inteligence. Testy ukázaly 73% úspěšnost identifikace lži, což je lepší výsledek, než jakým se může pochlubit jakákoli jiná dostupná technologie.

Vědci nyní data vyhodnocují a pracují na verzi, která by se obešla bez obličejových detektorů. K odhalení lháře by poté měla stačit jen vysokorychlostní kamera, napojená na umělou inteligenci.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907