Nová teorie: Klima dávného Marsu mohli zničit podzemní mikrobi

11.10.2022 - Stanislav Mihulka

Podle francouzských vědců mohl na dávném Marsu prosperovat pozoruhodný podzemní život. Tehdejší obyvatelé ale proměnili rudou planetu v nehostinnou pustinu

<p>Dnešní Mars je na pohled zcela nehostinný, v minulosti tak ale nejspíš nevypadal.<em> (foto: NASA, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Dnešní Mars je na pohled zcela nehostinný, v minulosti tak ale nejspíš nevypadal. (foto: NASA, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Mohl existovat život na dávném Marsu, který byl v minulosti podstatně vlhčí a teplejší než je dnes? Podle francouzských vědců určitě ano. Pod povrchem Marsu mohl prosperovat podivuhodný svět mikrobů. Právě tito podzemní obyvatelé rudé planety mohli být příčinou vlastního zániku a proměny Marsu na nehostinnou pustinu.

K takovému závěru dospěl s týmem kolegů Boris Sauterey z pařížské Sorbonny. Ve studii, kterou zveřejnil časopis Nature Astronomy, vědci použili modely klimatu a povrchu rudé planety, aby zhodnotili obyvatelnost podpovrchových vrstev přívětivého Marsu v době před čtyřmi miliardami let.

Život pod povrchem

Badatelé jsou přesvědčeni, že pod několika desítkami centimetrů substrátu mohly mít výtečné podmínky k životu mikroorganismy, které se živily vodíkem a produkovaly metan. Tyto mikroorganismy mohly prosperovat všude tam, kde nemrzlo. Uvedená vrstva marťanské horniny by byla více než dostatečná k tomu, aby je ochránila před ničivým kosmickým zářením.

Podpovrchový život mohl být podle francouzských vědců příčinou marsovské zkázy. Podle vědců totiž mikroorganismy mohly změnit původně hustou atmosféru plnou vodíku na dnešní velmi řídkou atmosféru tvořenou prakticky jen oxidem uhličitým. V takovém případě by došlo k dramatické proměně klimatu a z Marsu by se stala nehostinná zmrzlá koule, jak ho známe dnes.

TIP: Na Marsu mohl být dávný život. Kde ho ale nejlépe hledat?

Podle Sautereyho to vrhá poněkud špatné světlo na naše představy o životě ve vesmíru. Jednoduchý život může na vhodných exoplanetách vznikat relativně často a být poměrně běžným. Zároveň se ale podle něj ukazuje, že živé organismy mohou být snadno svou vlastní zhoubou. Naše výsledky jsou poněkud ponuré, ale zároveň nám otevírají obzory ve výzkumu fungování biosfér různých planet,“ uvádí evoluční ekolog Boris Sauterey ve své studii.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907