Solární pasti na komáry: Nová zbraň proti obávané malárii

22.08.2016 - Stanislav Mihulka

První testy sluneční energií poháněných pastí na malarické komáry dopadly skvěle


Reklama

Navzdory vlně obav z viru zika zůstává nejničivější nemocí přenášenou komáry malárie. Ročně této nemoci podlehnou stovky tisíc lidí, zejména dětí a žen. Na mnoha místech světa se proti komárům přenášejícím malárii používají insekticidy. Problém je ale v tom, že si proti těmto látkám komáři postupně vyvíjejí rezistenci a insekticidy jsou rovněž problematické v životním prostředí.

TIP: Genetičtí inženýři udělali z pole tabáku továrnu na lék proti malárii

Nizozemští vědci proto v Keni, na ostrově Rusinga ve Viktoriině jezeře, testují nový projekt solárních pastí „SolarMal“. Pasti poháněné solární energií jsou nalíčené v domácnostech, kde lákají komáry na chemikálii napodobující lidský pach.

Když se komár přiblíží k pasti, nasaje ho proud vzduchu, který ho uvězní v síti. Tam komáři nakonec zahynou žízní. První výsledky testů jsou impozantní. Populace nejvýznamnějšího malarického komára na ostrově Rusinga poklesla o 70 procent.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Atlas, Wageningen University

  • Zdroj fotografií: Wageningen UniversityDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907