Nová zbraň: Syntetický polymer zabíjí rezistentní bakterie zevnitř

07.03.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Když se nový polymer dostane do bakterie, tak její vnitřní obsah ztuhne. Na snímku buňky mrtvých bakterií, jejichž obsah zničil syntetický polymer.</p>

Když se nový polymer dostane do bakterie, tak její vnitřní obsah ztuhne. Na snímku buňky mrtvých bakterií, jejichž obsah zničil syntetický polymer.


Reklama

Ve světě se objevují stále nové rezistentní bakterie a vědci musejí vymýšlet stále nové nápady jak jim čelit. Nejnovější zbraní proti těmto bakteriím, které odolávají antibiotikům, je syntetický polymer, speciálně upravený polykarbonát.

Tento polymer není toxický pro lidské buňky a zároveň je snadno biologicky rozložitelný. Když se ale dostane do buňky bakterie, tam udělá pořádnou paseku. Funguje přitom na různé typy nebezpečných rezistentních bakterií.

TIP: Zabijáci včel přelstili bakterie. Jejich antibiotika fungují miliony let

Polymer nese kladný elektrický náboj a díky tomu přilne k některým bakteriím. Poté, co se polymer přichytí na povrchu bakterie, tak pronikne dovnitř a způsobí, že se vnitřní obsah bakterie srazí a ztuhne. Tím samozřejmě polymer bakterii zabije. Stane se z podobných polymerů zásadní zbraň pro boj s rezistentními infekcemi?

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Institute of Bioengineering and Nanotechnology

  • Zdroj fotografií: Institute of Bioengineering and Nanotechnology

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907