Nová zbraň: Syntetický polymer zabíjí rezistentní bakterie zevnitř

07.03.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Když se nový polymer dostane do bakterie, tak její vnitřní obsah ztuhne. Na snímku buňky mrtvých bakterií, jejichž obsah zničil syntetický polymer.</p>

Když se nový polymer dostane do bakterie, tak její vnitřní obsah ztuhne. Na snímku buňky mrtvých bakterií, jejichž obsah zničil syntetický polymer.


Reklama

Ve světě se objevují stále nové rezistentní bakterie a vědci musejí vymýšlet stále nové nápady jak jim čelit. Nejnovější zbraní proti těmto bakteriím, které odolávají antibiotikům, je syntetický polymer, speciálně upravený polykarbonát.

Tento polymer není toxický pro lidské buňky a zároveň je snadno biologicky rozložitelný. Když se ale dostane do buňky bakterie, tam udělá pořádnou paseku. Funguje přitom na různé typy nebezpečných rezistentních bakterií.

TIP: Zabijáci včel přelstili bakterie. Jejich antibiotika fungují miliony let

Polymer nese kladný elektrický náboj a díky tomu přilne k některým bakteriím. Poté, co se polymer přichytí na povrchu bakterie, tak pronikne dovnitř a způsobí, že se vnitřní obsah bakterie srazí a ztuhne. Tím samozřejmě polymer bakterii zabije. Stane se z podobných polymerů zásadní zbraň pro boj s rezistentními infekcemi?

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Institute of Bioengineering and Nanotechnology

  • Zdroj fotografií: Institute of Bioengineering and Nanotechnology

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907