Před 95 miliony let žili v křídovém moři malí netradiční krabi s veslovitýma nohama. Vědci je kvůli jejich vzezření přirovnávají k ptakopyskům
Ptakopysk je sice savec, jak ale jistě každý uzná, jde o velmi zvláštního tvora. Na zadních končetinách má dlouhé ostruhy, do kterých ústí jedové žlázy. Navíc snáší vejce, což slušní savci prostě nedělají.
Paleontologové nedávno ve fosilních vrstvách v Kolumbii objevili malého druhohorního korýše, který by mohl být takovým ptakopyskem mezi kraby. Podivuhodný krab dostal jméno Callichimaera perplexa, což znamená „zmatená krásná chiméra“. Tvor podle vědců žil v křídovém moři, asi před 95 miliony let.
Kraby si obvykle představujeme jako masivní korýše s širokým krunýřem, silnými klepety, malýma očkama na stopkách a malým ocasem, který mají stočený pod tělo. Kalichiméra ale do takové představy vůbec nezapadá.
TIP: Nevelký, ale děsivý: Druhohorní korýš Dollocaris udivuje obrovskýma očima
Krab „ptakopysk“ má velké složené oči, které nejsou na stopkách, skromná klepeta a natažený ocas, takže má až do dospělosti dlouhé tělo. Zároveň je to první známý korýš, který má veslovité končetiny, nalezený v období po největším masovém vymírání všech dob, na přelomu permu a triasu. Do jisté míry tak připomíná zmenšenou verzi mořských škorpionů, kteří Zemi obývali před 250 miliony lety. Podle Javiera Luque jde o vzrušující objev, který do značné míry mění naše představy o evoluci a vývoji krabů.
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)