Marsovský rover Curiosity funguje i během aktuálně zuřící písečné bouře. Pořizuje unikátní snímky a hledá odpovědi na otázky vědců
V posledních dvou týdnech se rudá planeta zahalila do globální písečné bouře. Vířící písek a prach přinutil starší robotický rover NASA Opportunity přerušit činnost. Využívá totiž solární pohon, který je závislý na dopadajícím sluneční záření.
Větší a novější rover Curiosity je na tom lépe. Pohání ho radioizotopový termoelektrický generátor, který spolehlivě pracuje ve dne i v noci. Měl by dodávat energii pro Curiosity nejméně 14 let. Rover Curiosity se tedy, na rozdíl od Opportunity, mohl stát aktivním účastníkem monumentální písečné bouře. Stále pracuje a pořizuje unikátní snímky.
NASA díky tomu dostala unikátní příležitost důkladně prozkoumat fenomén písečných bouří na rudé planetě. Máme v tomto směru řadu nezodpovězených otázek, například, proč některé písečné bouře na Marsu zůstávají jen malé a trvají sotva týden, zatímco jiné jsou gigantické a řádí dlouhé měsíce.
TIP: NASA ztratila spojení s roverem Opportunity: Ochromila ho písečná bouře?
Písečné bouře jsou na Marsu běžné, hlavně na jižní polokouli během jara a léta. Obvykle ale zůstávají jenom na malém území. Aktuální bouře je ovšem tak obrovská, že kdyby se odehrála na Zemi, pokryla by severní Ameriku a Rusko dohromady.
NASA's Goddard Space Flight Center
HistorieFrancouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of Congress, CC0)
ZajímavostiO nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)
VesmírKráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale Nations, CC BY-NC 2.0)
VesmírAriane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)