Nový 3D tištěný chytrý gel mění barvy jako chobotnice nebo sépie

08.01.2021 - Stanislav Mihulka

Chobotnice jsou mistry v maskování. Hydrogel s nanomateriálem to umí skoro stejně dobře


Reklama

Mnozí hlavonožci dovedou fantasticky měnit barvy. Velmi rychle splývají s pozadím a bývá velmi těžké je objevit. Podobné vlastnosti by teď mohl nabídnout 3D tištěný chytrý hydrogel, který vyvinuli odborníci americké Rutgers University. Mění totiž tvar a barvu podle toho, jak je osvětlený.

Nový hydrogel obsahuje nanomateriál, který detekuje světelné záření a reaguje na něj. Díky tomu se hydrogel změnil na „umělý sval“, který se po osvětlení stahuje. Při vhodné kombinaci jednotlivých složek vznikne materiál, který v důsledku ozáření světlem může měnit tvar a barvu.

TIP: Inteligentní náplast, která světélkuje, když se do rány dostane infekce

Vývoj nového materiálu ještě není dokončený. Vědcům ještě zbývá vylepšit citlivost hydrogelu na světlo, reakční rychlost, použitelnost ve velkém měřítku i jeho trvanlivost. Pokud se jim to podaří, mohl by se z hydrogelu stát velmi zajímavý materiál pro vývoj ohebných displejů, měkkých robotů nebo vojenských kamufláží.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Rutgers University

  • Zdroj fotografií:

    NOAA Okeanos Explorer Program, Galapagos Rift Expedition 2011

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907