Nový lovec exoplanet TESS objevil první planetu podobnou Zemi

Americký lovec exoplanet TESS objevil exoplanetu velikostí podobnou Zemi, která svou hvězdu obíhá v obyvatelné zóně

08.01.2020 - Stanislav Mihulka



Americký lovec exoplanet TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) je ve vesmíru od dubna 2018. Nedávno si připsal významnou kořist, první objevenou exoplanetu velikostí podobnou Zemi, která svou hvězdu obíhá v obyvatelné zóně. Právě takové světy nás přitom pochopitelně zajímají nejvíc.

Jde o systém hvězdy TOI 700, což je červený trpaslík s asi 40 procenty hmotnosti a velikosti našeho Slunce, který je od nás vzdálený jen asi 100 světelných let. Díky relativně malé vzdálenosti teď bude možné na nově objevený svět zaměřit i další přístroje a zajímavou planetu detailněji prozkoumat.

Tři planety systému TOI 700

Teleskop TESS objevil v systému trpaslíka TOI 700 hned tři různé planety, z nichž dvě jsou velikostí blízké Zemi. Nejblíže hvězdě obíhá planeta TOI 700 b, která je zhruba velikosti Země a hvězdu oběhne jednou za 10 pozemských dní. Uprostřed obíhá planeta TOI 700 c, která je asi 2,6 větší než Země a zřejmě jde o plynnou planetu, takzvaný minineptun. Jeden oběh stihne za 16 pozemských dní. Oba tyto světy jsou z našeho pohledu příliš horké.

Nejzajímavější je pro nás planeta TOI 700 d, která je o asi 20 procent větší než Země a červeného trpaslíka oběhne jednou za 37 dní. Tato planeta obíhá hvězdu v obyvatelné zóně, takže by tam přinejmenším teoreticky mohla existovat kapalná voda.

TIP: Vesmírný teleskop TESS objevil planetární Disneyland

Planeta TOI 700 d přitom dostává asi 86 procent záření v porovnání s ozářením Země Sluncem. Asi nejlepší zprávou je, že za 11 měsíců výzkumu badatelé nepozorovali žádnou hvězdnou erupci, takže hvězda TOI 700 by mohla patřit ke klidným červeným trpaslíkům. To by dramaticky zvýšilo šance, že jde o obyvatelný svět.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    NASA's Goddard Space Flight Center


Další články v sekci