Nový objev: Zárukou duševně svěžího stáří jsou paměťové „superneurony“

06.10.2022 - Stanislav Mihulka

Osmdesátníci s vynikající pamětí mají velké neurony v paměťové oblasti mozku. Tyto „superneurony“ podle vědců zároveň vykazují vyšší odolnost vůči Alzheimerově chorobě

<p>Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)


Reklama

Duševně svěží senioři, označovaní jako „SuperAgers“, jsou lidé starší 80 let, kteří se mohou pochlubit vynikající pamětí. Minimálně tak dobrou, jako průměrní lidé o 20 až 30 let mladší. Odborníky tito senioři s „paměťovou superschopností“ fascinují. Provádějí na nich intenzivní výzkum, pochopitelně v rámci etických mantinelů. Jde především o výzkum závažných chorob doprovázejících stárnutí a studium „SuperAgers“ by nám v tomto směru mohlo prozradit mnoho zajímavého.

Dřívější výzkum odhalil, že tito senioři se skvělou pamětí mají v mozku mnohem méně problematických látek, typických pro neurodegenerativní choroby. Jejich mozkové buňky jsou vysoce propojené, jako u mnohem mladších lidí a jejich vizuální paměť pracuje tak dobře, že je srovnatelná s pětadvacátníky.

Senioři se „superpamětí“ 

Na dřívější zjištění nedávno navázal tým americké Severozápadní univerzity. Vědci se zaměřili na entorhinální oblast mozkové kůry, která těsně souvisí s pamětí. Právě tato oblast mozku je přitom mezi prvními, které zasáhne Alzheimerova choroba. Předmětem zkoumání byly mozky zemřelých lidí – 6 „superseniorů“, 7 seniorů s průměrnou pamětí a 5 lidí s raným stadiem Alzheimerovy choroby. Výsledky výzkumu publikoval na konci září časopis Journal of Neuroscience.

Vedoucí výzkumu Tamar Gefenová a její kolegové učinili pozoruhodný objev. V uvedené oblasti mozku u „supeseniorů“ nalezli skupinu „paměťových“ neuronů, které byly při srovnání se zkoumanými mozky ostatních lidí  nápadně velké a ve velmi dobré kondici. Rovněž obsahovaly podstatně méně vláken proteinu Tau, která jsou příznakem rozvoje Alzheimerovy choroby.

TIP: Unikátně lidský? Vědci nalezli nový typ neuronu v lidském mozku

Vlákna proteinu Tau patrně úzce souvisejí s velikostí neuronů. Pokud jich je kolem neuronu příliš mnoho, neuron se začne zmenšovat. „V rámci výzkumu jsme zjistili, že charakteristickým rysem Alzheimerovy choroby je zmenšování neuronů v entorhinální oblasti mozkové kůry,říká neuropsycholožka Gefenová. „Máme podezření, že jde o důsledek tvorby vláken proteinu Tau, že je to příčinou slábnutí paměti ve vyšším věku.“ Výsledky výzkumu bude možné použít při pátrání po příčinách a mechanismech vzniku Alzheimerovy choroby.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907