Nový rekord: Dalekohled Jamese Webba objevil nejchladnější led ve vesmíru

26.01.2023 - Stanislav Mihulka

Nedávno zprovozněný vesmírný dalekohled se blýskl novým rekordním zápisem. V temném molekulárním mračnu vystopoval led o teplotě –263 °C

<p>Okouzlující snímek mračna Chameleon I. (foto: NASA, ESA, CSA, M. Zamani, CC BY-SA 4.0)</p>

Okouzlující snímek mračna Chameleon I. (foto: NASA, ESA, CSA, M. Zamani, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Vesmírný dalekohled Jamese Webba, nejvýkonnější nástroj k pozorování vesmíru ve viditelné oblasti, jaký jsme kdy měli k dispozici, se nevěnuje jenom hlubokému vesmíru, vzdáleným galaxiím nebo lákavým exoplanetám. Nedávno zabořil svůj zrak hluboko do nitra hustého molekulárního mračna Chameleon I, které se nachází ve stejnojmenném souhvězdí na jižní obloze.

Mračno Chameleon I je docela blízko, nachází se ve vzdálenosti asi 500 světelných let od Sluneční soustavy. Jde o jednu z nejbližších hvězdných porodnic, kde se před našima očima rodí nové hvězdy. Je to velmi temné molekulární mračno, o jakých si lidé v minulosti mysleli, že to jsou „díry na obloze.“ Obsahuje tolik plynu a prachu, že skrz něj nepronikne záře hvězd a galaxií, které se skrývají za tímto mračnem.

Průzkum temného mračna 

Vědce pochopitelně velmi zajímá z jakého materiálu se rodí nové hvězdy a jak to může souviset s případným vznikem života na jejich exoplanetách. Webbův dalekohled je pro tyto účely vybavený velmi mocným nástrojem pro pozorování v komplikovaných prostředích, kamerou NIRCam, která operuje na vlnových délkách blízce infračerveného záření.

NIRCam má schopnost proniknout i do velmi hustých chuchvalců uvnitř mračna. Astronomka Melissa McClureová z nizozemské Leidenské observatoře a její spolupracovníci využili záření dvou hvězd v pozadí mračna Chameleon I, které nesou označení NIR38 a J110621. Jejich záře pomohla osvětlit část mračna v infračervené oblasti.

TIP: Vesmírný dalekohled Jamese Webba ulovil svou první exoplanetu

Výsledky pozorování, které zveřejnil časopis Nature Astronomy, odhalily v srdci mračna Chameleon I extrémně chladný mezihvězdný led, nejchladnější, jaký jsme doposud ve vesmíru pozorovali. Jeho teplota je –263 °C, tedy zhruba 10 stupňů Celsia nad absolutní nulou. Led obsahoval pozoruhodnou a pro astrobiologii slibnou směs látek s vodou, oxidem uhličitým i uhelnatým, metanem, amoniakem, karbonylsulfidem, a také s organickou látkou metanolem.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907