Hubbleův vesmírný teleskop se do důchodu rozhodně nechystá. Podařilo se mu pořídit snímek vůbec nejvzdálenější galaxie, jakou jsme kdy spatřili
V pohádce by nejspíš příběh nového rekordu Hubbleova teleskopu začínal slovy: „Za devatero horami a devatero řekami…“ Galaxie GN-z11 se ve skutečnosti nachází ještě dál, mnohem dál.
V době, kdy tato galaxie již existovala, měl vesmír za sebou pouhá tři procenta svého současného věku (pro srovnání u 50letého člověka jsou tři procenta rok a půl). Spektroskopická měření Hubbleova teleskopu ukazují, že galaxie GN-z11 vznikla přibližně 400 milionů let po velkém třesku.
Zajímavostí je, že pozorování takto vzdálených objektů by mělo být mimo teoretické možnosti Hubbleova teleskopu. Vědci předpokládali, že takto vzdálené objekty zobrazí až připravovaný teleskop Jamese Webba. Hubble ale podobně jako již tolikrát v minulosti překonal veškerá očekávání.
TIP: Metuzalém: Objevili vědci nejstarší hvězdu ve vesmíru?
Galaxie byla objevena díky efektu gravitační čočky. Gravitační čočka funguje podobně jako lupa - díky tomu, že velmi hmotné objekty ohýbají a zesilují světlo, je možné objekty vzdálené natolik, že bychom je běžnou pozorovací technikou neměli šanci vidět.
Předchozím vesmírným rekordmanem byla galaxie EGSY8p7 s hodnotou rudého posuvu 8,68, galaxie GN-z11 má tuto hodnotu 11,1. Rudý posuv je prodloužení vlnové délky elektromagnetického záření na straně přijímače. Toto prodloužení je způsobené vzdalováním vysílače od přijímače - čím rychleji se vysílač od přijímače vzdaluje, tím je rudý posuv větší a naopak. Znamená to, že zatímco galaxie EGSY8p7 pochází z doby reionizace vesmíru, galaxie GN-z11 je minimálně o 150 milionů let starší.
Pokud chcete získat alespoň hrubou představu kde leží nejvzdálenější galaxie jakou jsme kdy spatřili, podívejte se na animaci zpracovanou vědci ESA:
spacetelescope.org
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)