Objev 2 tisíce let staré dýky odkryl ztracené místo bitvy mezi Římany a Réty

23.11.2021 - Stanislav Mihulka

Amatérský archeolog objevil dýku, kterou před 2 tisíci lety třímal římský voják v bitvě s Réťany. Podle vědců mohla dýka představovat obětinu


Reklama

Amatérští archeologové si připsali další významný úspěch. Jeden z nich, vysokoškolský student Lucas Schmid, nedávno ve Švýcarsku u vesnice Tiefencastel objevil zdobenou dýku, která před asi 2 tisíci let patřila římskému legionáři. Takové nálezy samy o sobě bývají velmi vzácné. V tomto případě ještě navíc objev dýky vedl k odkrytí stovek dalších cenných artefaktů.

(foto: Archeological Service GraubündenCC0)

Archeologové zjistili, že nalezli místo dávné bitvy římského vojska s Réty. Drsní horalové Rétové byli v té době nejmocnějším kmenem v oblasti Alp. Pro nás jsou stále velmi záhadní. Není například jasné, zda byli spřízněni s Etrusky, kteří žili jižně od nich, anebo s Kelty, kteří rovněž žili v této oblasti. Obyvatelé budoucí provincie Raetie dlouho Římanům vzdorovali a udrželi si nezávislost až do doby, kdy do jejich země v roce 15 před naším letopočtem proniklo přes Brennerský průsmyk římské vojsko, vedené Augustovým nevlastním synem Drúzem. Rétové byli poraženi a jejich země se stala součástí římské říše. O těchto bojích ale doposud existovaly jen historické zprávy.

Obětovaná dýka

Archeologové se domnívají, že objevená dýka, která se nalézala asi 30 cm pod povrchem půdy, může být děkovnou obětinou, kterou po vítězství na místě bitvy pohřbili římští legionáři. Doposud byly nalezeny jen čtyři podobné dýky, na celém území bývalé římské říše. 

TIP: Římské mince nalezené u brodu nizozemské řeky Aa byly zřejmě obětinami za přechod řeky

Archeologové prozkoumali místo nálezu dýky. Na ploše přes 35 tisíc metrů čtverečních objevili spoustu větších i menších kusů výzbroje a výstroje římských legionářů, kusy mečů, štítů a kopí, které podle všeho patřily rétským bojovníkům. Podle nalezených římských mincí, z nichž nejmladší pocházejí z doby Augustovy vlády, z let 29 až 26 př. n. l., usuzují, že jde o místo jedné z bitev, možná místo rozhodující bitvy římské kampaně proti Rétům v roce 15 př. n. l.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907