Objev 2 tisíce let staré dýky odkryl ztracené místo bitvy mezi Římany a Réty

23.11.2021 - Stanislav Mihulka

Amatérský archeolog objevil dýku, kterou před 2 tisíci lety třímal římský voják v bitvě s Réťany. Podle vědců mohla dýka představovat obětinu


Reklama

Amatérští archeologové si připsali další významný úspěch. Jeden z nich, vysokoškolský student Lucas Schmid, nedávno ve Švýcarsku u vesnice Tiefencastel objevil zdobenou dýku, která před asi 2 tisíci let patřila římskému legionáři. Takové nálezy samy o sobě bývají velmi vzácné. V tomto případě ještě navíc objev dýky vedl k odkrytí stovek dalších cenných artefaktů.

(foto: Archeological Service GraubündenCC0)

Archeologové zjistili, že nalezli místo dávné bitvy římského vojska s Réty. Drsní horalové Rétové byli v té době nejmocnějším kmenem v oblasti Alp. Pro nás jsou stále velmi záhadní. Není například jasné, zda byli spřízněni s Etrusky, kteří žili jižně od nich, anebo s Kelty, kteří rovněž žili v této oblasti. Obyvatelé budoucí provincie Raetie dlouho Římanům vzdorovali a udrželi si nezávislost až do doby, kdy do jejich země v roce 15 před naším letopočtem proniklo přes Brennerský průsmyk římské vojsko, vedené Augustovým nevlastním synem Drúzem. Rétové byli poraženi a jejich země se stala součástí římské říše. O těchto bojích ale doposud existovaly jen historické zprávy.

Obětovaná dýka

Archeologové se domnívají, že objevená dýka, která se nalézala asi 30 cm pod povrchem půdy, může být děkovnou obětinou, kterou po vítězství na místě bitvy pohřbili římští legionáři. Doposud byly nalezeny jen čtyři podobné dýky, na celém území bývalé římské říše. 

TIP: Římské mince nalezené u brodu nizozemské řeky Aa byly zřejmě obětinami za přechod řeky

Archeologové prozkoumali místo nálezu dýky. Na ploše přes 35 tisíc metrů čtverečních objevili spoustu větších i menších kusů výzbroje a výstroje římských legionářů, kusy mečů, štítů a kopí, které podle všeho patřily rétským bojovníkům. Podle nalezených římských mincí, z nichž nejmladší pocházejí z doby Augustovy vlády, z let 29 až 26 př. n. l., usuzují, že jde o místo jedné z bitev, možná místo rozhodující bitvy římské kampaně proti Rétům v roce 15 př. n. l.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907